VMRO-DPMNE humbet postin e kryeparlamentarit?

koleksion

Ende nuk ka marrëveshje se kujt do t'i takojë karrigia presidenciale në Kuvend, thonë nga VMRO-DPMNE, ndonëse konfirmojnë se partneri shqiptar po ushtron shumë presion për atë pozitë.

Transformimi i ministrive të paralajmëruar nga mandatari i ardhshëm Hristijan Mickoski është çelësi i ndarjes së portofoleve në qeverinë e re ndërmjet VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit "Vredi". Meqenëse Mickoski paralajmëroi riorganizimin e qeverisë, me “Vredin” po zhvillohen negociata për repartet që do të funksionojnë pas reformës së qeverisë. Sipas kësaj, departamenti i punës shkrihet me departamentin e ekonomisë, pra “Vredi” merr një ministër, përveç nëse departamenti i çështjeve sociale shkon tek ajo. Nuk do të ketë zëvendëskryeministër për qeverisjen e mirë, të cilën Taravari e përmend dhe është e pasigurt nëse do të mbijetojë edhe posti i zëvendëskryeministrit të parë.

Negociatat mes dy palëve ishte menduar të përfundonin në një takim të ri ditën e djeshme. Në ndërkohë përmenden disa nga zgjidhjet kadrore që do të shërbejnë si ministra në qeverinë e Mickoskit. Përderisa “Vredi” bën me dije se torta kryesore, pra shkalla e parë, tashmë është rënë dakord, nga VMRO-DPMNE thonë se negociatat janë ende në vazhdim dhe se ndarja nuk ka përfunduar.

Sipas informacioneve të “Vredi”, përveç karriges së kryeparlamentarit në Kuvend, koalicioni ka ministritë e shëndetësisë, punës dhe çështjeve sociale, ekonomisë, mjedisit dhe integrimit europian, si dhe një zëvendëskryeministër, me shumë gjasa për luftën. kundër korrupsionit. Kjo do të thotë se “Vredi” do të jetë në krye të pesë ministrive, një zëvendëskryeministër, nëse formulimi mbetet zëvendëskryeministri i parë do të jetë një nga ministrat, si dhe kryetar i Kuvendit. Emrat e ministrave të mundshëm nga “Vredi” tashmë po spekulohen. Në një prononcim për MPB-në, Arben Taravari thotë se ende nuk ka vendosur nëse do të jetë ministër i Shëndetësisë dhe konfirmon se disa nga shkrimet janë të sakta.

- Nuk kemi folur ende për regjisorët. Për ministrat e Aleancës thashë se do të kemi një zëvendëskryeministër, pra një ministër për qeverisjen e mirë dhe transparencën dhe një ministër të shëndetësisë, dy zëvendësministra për mbrojtjen dhe bujqësinë dhe dy sekretarë shteti. Për njërin di, për shëndetin, për tjetrin nuk jam i sigurt – thotë Taravari.

Kryetar i Kuvendit përmendet lideri i Alternativës, Afrim Gashi.
VMRO-DPMNE tha për “Sloboden Pechat” se ende nuk ka marrëveshje që kryetari i Kuvendit të jetë nga “Vredi”, ndonëse konfirmojnë se ka presion të madh nga partneri shqiptar për atë pozitë.
Kuvendi po përgatitet për seancën konstituive.

Në koordinim me kryetarin e Kuvendit, Jovan Mitreski, u dakordua që të caktohet për 28 maj për të kompletuar kundërshtimet e mundshme për KSHZ-në pas rivotimit të djeshëm në Njësinë zgjedhore të pestë dhe të gjashtë. Siç kemi bërë të ditur seancën do ta drejtojë deputeti më i vjetër Merita Kolchi Kodzadziku, dhe në rendin e ditës do të jenë tri pika - zgjedhja e Komisionit verifikues, zgjedhja e Komisionit për zgjedhje dhe emërime dhe zgjedhja e kryetarit të Kuvendit. Sipas burimeve parlamentare, për të shmangur nominimin e më shumë kandidatëve për kryetar të Kuvendit, VMRO-DPMNE dhe “Vredi” me gjasë do të shkojnë në opsionin e propozimit të kryetarit të ri të Kuvendit me 20 deputetë në vend që të jetë një propozimin e Komisionit për Zgjedhje dhe Emërime. Në një rast të tillë ka më pak shanse që LSDM-ja, BDI-ja dhe e Majta të dalin me propozimet e tyre për kryetar, sepse secili prej tyre nuk ka nga 20 deputetë.

Pas rivotimit në njësinë zgjedhore të pestë dhe të gjashtë, ka pasur një ndryshim në përbërjen e re parlamentare. Imerlie Saliu nga koalicioni “Vredi” u bë deputete në “të gjashtën”, ndërsa Fatmire Isaki nga Fronti Europian humbi mandatin. Në “pesë” dhe pas rivotimit nuk ka asnjë ndryshim mandatesh.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës