Bën histori: Skulptura e artistit Jeff Koons zbret në Hënë falë anijes kozmike Odyssey

Foto: Instagram / jeffkoons

Falë uljes së suksesshme të anija kozmike Odisea në sipërfaqen e hënës, skulptura e të famshmëve artisti Jeff Koons është vepra e parë e "autorizuar" e artit në Hënë, thuhet CNN

Duke shkëmbyer hapësirën e galerisë me një kuti transparente në hapësirë, artisti amerikan krijoi një seri të re skulpturash, të quajtura Fazat e Hënës, të cilat fluturuan në hapësirë ​​me anijen kozmike Odyssey.

Odyssey e Intuitive Machines me bazë në Houston, e cila filloi udhëtimin e saj me një raketë SpaceX Falcon 9, u ul në sipërfaqen e hënës, duke u bërë anija e parë kozmike e kompanisë private në satelitin e Tokës dhe anija e parë amerikane në Hënë që nga fundi i Apollo program gjysmë shekulli më parë.

Foto: Instagram / jeffkoons

Në një postim në llogarinë e tij në Instagram menjëherë pas uljes së Odisesë, Koons e përshkroi uljen në hënë si një "arritje të jashtëzakonshme" dhe tha se ishte "shumë i nderuar" që ishte pjesë e misionit. Në një postim të mëparshëm, ai e përshkroi nisjen si një “ngjarje spektakolare”.

Çfarë ekspozoi Koons në sipërfaqen e vetmuar hënore? Në kutinë e bashkangjitur anijes janë 125 skulptura të vogla të hënës, rreth dy centimetra në diametër. Të quajtura "Fazat e Hënës", ato tregojnë 62 faza të Hënës siç shihen nga Toka, 62 faza të dukshme nga pika të tjera në hapësirë ​​dhe një eklips hënor.

Secila prej skulpturave është gdhendur me emrin e një figure të rëndësishme në historinë njerëzore, duke përfshirë Aristotelin, David Bowie, Leonardo da Vinci, Gandhi, Billie Holiday, Gabriel García Márquez, Andy Warhol, Virginia Woolf dhe të tjerë.

Foto: Instagram / jeffkoons

Koons “u frymëzua nga hëna si një simbol i kuriozitetit dhe vendosmërisë. Shpresues dhe transcendent, projekti i tij i ri u ofron shikuesve një ndjenjë perspektive për vendin e tyre në universin e gjerë, duke nxitur mendim dhe reflektim të thellë”, thuhet në një deklaratë nga galeria e tij, Pace3.

Por për të kënaqur tregun e artit me këmbë në tokë, ekziston edhe një version komercial i projektit të Koons. Galeria Pace ofron NFT të secilës prej skulpturave. Në të njëjtën kohë, Koons prodhoi skulptura më të mëdha, identike të fazave të tij të hënës që do të mbeteshin në Tokë. Skulpturat me diametër 40 inç do të bëhen nga i njëjti çelik inox reflektues si skulptura e tij më e shtrenjtë, Lepuri prej 91,1 milionë dollarësh, dhe secila do të përmbajë një diamant, safir ose rubin për të shënuar uljen e Odiseut.

Foto: Instagram / jeffkoons

Sidoqoftë, "Fazat e Hënës" të Koons nuk janë të vetmet objekte arti që gjenden në sipërfaqen e hënës. Në vitin 1971, anëtarët e ekuipazhit të Apollo 15 lanë një pllakë alumini duke nderuar 14 astronautët dhe kozmonautët që vdiqën në shërbim dhe një skulpturë nga artisti belg Paul Van Hooydonk.

Besohej gjithashtu prej kohësh se gjashtë artistë të famshëm – Andy Warhol, Robert Rauschenberg, John Chamberlain, Claes Oldenburg, Forrest Myers dhe David Noros – i dërguan fshehurazi një vepër arti të përbashkët Apollo 12 dy vjet më parë. Pjesa e tyre e përbashkët, "Muzeu i Hënës", është një pllakë e vogël qeramike që përmban vizatime nga secili artist dhe thuhet se mbetet e lidhur me një pjesë të këmbës së modulit hënor edhe sot e kësaj dite.

SHBA u kthyen në Hënë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës