Autoritetet në rajonet pro-ruse të Ukrainës kanë shpallur rezultatet e para të votimit të shkëputjes

Lugansk-Referendumi
Foto: EPA-EFE / STRINGER

Autoritetet pro-ruse në katër rajonet e Ukrainës njoftuan se sipas rezultateve fillestare të referendumit, pas numërimit të 20 deri në 27 për qind të votave, votuesit vendosën me shumicë dërrmuese t'i bashkohen Rusisë, raportojnë agjencitë ruse.

Në të katër rajonet - Luhansk, Donetsk, Kherson dhe Zaporizhia, midis 96 dhe 98 përqind e votuesve votuan "për" aneksimin në Rusi në referendume, të cilat komuniteti ndërkombëtar e dënoi dhe njoftoi se nuk do ta njihte. Të dhënat për vota kaq të larta për aneksimin bazohen në 20 deri në 27 për qind të votave, raportojnë agjencitë Ria Novosti, Tass dhe Interfax, transmeton AFP.

Sipas rajonit: 97% e votuesve në Kherson, 98% në Zaporozhye, 98% në Donetsk dhe 98% në Luhansk votuan për shkëputjen nga Ukraina.

Mediat perëndimore vlerësojnë se kur të numërohen të gjitha votat, mbështetja për bashkimin me Rusinë do të jetë rreth 80 deri në 90 për qind. Pas kësaj, separatistët duhet t'i paraqesin një kërkesë zyrtare presidentit rus Vladimir Putin për t'u bashkuar me territorin e Rusisë.

Të katër rajonet përbëjnë rreth 15 për qind të Ukrainës dhe së bashku kanë një territor afërsisht sa Portugalia.

Video e ditës