Qeveria do Aleancën në Qeveri, por është e vështirë të lëshojë pozicione

Foto: Qeveria e RSM

Bisedimet mes qeverisë dhe opozitës Aleanca për Shqiptarët (AA) për hyrjen në qeveri po marrin fund. Tashmë janë rënë dakord për departamentet e shëndetësisë dhe drejtësisë dhe ekipeve negociatore u duhen edhe dy ditë për të mbyllur të gjithë paketën me postet e zëvendësministrave, drejtorëve dhe posteve drejtuese që do të duhet të menaxhohen nga partia e udhëhequr nga Arben Taravari. Aleanca thotë se deri në përfundim të kontratës janë vetëm çështje orëve, por LSDM-ja i jepet vetes deri në fund të javës për kryeministrin. Dimitar Kovaçevski dhe Tarawari për të shtrënguar duart. Partneri qeveritar Alternativa pret një inspektim të marrëveshjes për të përcaktuar nëse do të mbetet pjesë e qeverisë.

Të dyja skuadrat konfirmojnë për “Sloboden Pechat” se Ministria e Drejtësisë dhe Shëndetësisë do t'i përkasin AA-së. Për ministrinë e tretë presim nëse marrëveshja do të jetë e pranueshme për Alternativën apo partia e Afrim Gashit do të largohet nga qeveria nëse mbetet pa ministrinë e shëndetësisë. Nëse Alternativa mbetet pjesë e qeverisë, atëherë ka gjasa që Aleanca të marrë departamentin e ekologjisë, me faktin se do të ketë rotacion dikasteresh mes LSDM-së dhe BDI-së për shkak të balancës etnike në qeveri. Nëse largohet Gashi, atëherë Departamenti i Shoqërisë Informative dhe Administratës e merr AA-në. Sipas një zyrtari të lartë të LSDM-së, riorganizime janë të mundshme edhe në nivelet e ulëta, varësisht nga shpërndarja e postit të zëvendësministrit për Aleancën, si dhe pozitat e drejtorit dhe drejtuesve.

Aleanca njofton se janë duke negociuar që Inspektorati Arsimor të jetë një hallkë e rëndësishme në luftën kundër korrupsionit dhe krimit, që është prioritet i AA-së. Në lojë është edhe Inspektorati i Punës, nëse nuk ka marrëveshje për Inspektoratin Arsimor. Për postin e zëvendësministrit, Aleanca kërkon Ministrinë e Brendshme ose të Mbrojtjes, dhe zëvendësdrejtorin - në Shërbimin e të Ardhurave të Brendshme ose në Dogana. Aleanca po kërkon edhe poste drejtoresh në kompani të rëndësishme. Nga partia e Taravarit thonë se nëse LSDM dhe BDI nuk pajtohen për pozitën e tretë ministrore, do të kërkojnë pozitën e zëvendëskryeministrit, por jo atë të diasporës.

Sipas burimeve partiake, pakoja e qëndrimeve zyrtare është përcaktuar qartë nga Aleanca, por negociatat janë vonuar, sepse LSDM-ja dhe BDI-ja po e kanë të vështirë të merren vesh se cilat pozita t'i dorëzojnë partnerit të ri qeveritar. Negociatat mes skuadrave ishte paraparë të vazhdonin pasditen e sotme, ndërsa para kësaj ishte planifikuar takimi mes partnerëve qeveritarë.

Ministri i Shëndetësisë, Bekim Sali, nga ana tjetër thotë se nuk e di nëse partia e tij Alternativa ka hequr dorë nga portofoli i tij.

“Nuk e di nëse kanë hequr dorë, por japin mundësinë nëse emri Bekim Sali është pengesë, të mos insistojnë me çdo kusht”. Gjërat duhet të përcaktohen, nëse prioritet është individi apo politika dhe nuk besoj se kjo është dalja ime e fundit publike, sepse këtë javë do të promovojmë të gjitha qendrat që kanë marrë pajisje nga Banka Botërore dhe do të shohim secilin. të tjera të paktën pesë herë të tjera, dhe do ta shohim në të ardhmen. Nuk e di kush do të jetë ministri i ri dhe nëse ka ndonjë gjë përfundimtare. Unë nuk ndjek një politikë ditore. “Përpiqem ta bëj misionin tim, ndërkohë që jam këtu, të përmbush të gjitha premtimet që i kam bërë publikut”, tha Sally.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës