SNS në pushtet kërkon mbajtjen e zgjedhjeve të reja për qytetin e Beogradit

Beograd, Serbi
Foto: MIA

Kryesia e Partisë Progresive Serbe (SNS) në pushtet në seancën e sotme ka marrë vendim për mbajtjen e zgjedhjeve të reja për Kuvendin e qytetit të Beogradit, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi.

- Është marrë vendimi për të shkuar në zgjedhje të reja në Beograd. Vendimi i dytë është që në këto zgjedhje të shkojmë me “një front sa më të gjerë”. Të shohim kush do të jetë aty. Ne besuam se një organizatë përgjegjëse duhet të ngrejë shiritin e legjitimitetit dhe besueshmërisë dhe të tregojë se politika nuk është matematikë, tha Aleksandar Shapiq, ish-kryetar i komunës së Beogradit dhe anëtar i kryesisë së SNS-së.

Ai shtoi se nesër SNS do të nisë fushatën në Sumice të Beogradit dhe se data e zgjedhjeve për Beogradin do të vendoset më vonë.

“Beogradi ka pesë muaj që qëndron në këmbë dhe ne jemi të vetëdijshëm për EXPO 2027, që është forca lëvizëse për zhvillimin e Serbisë, prandaj besojmë se zgjedhjet duhet të zhvillohen sa më shpejt, shtoi ai.

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, në fjalimin e tij sot para publikut tha se ka folur me përfaqësuesit e SNS-së, të cilët janë lista fituese e zgjedhjeve në Beograd dhe se ka kërkuar që seanca të shqyrtohet mundësia e mbajtjes së zgjedhjeve të reja në Beograd. , sepse, siç theksoi ai, është e rëndësishme që Serbia ta ushqejë dhe ta mbrojë demokracinë për hir të saj, jo për atë që do të thotë dikush tjetër.

Përpjekjet e mëparshme për të mbajtur një seancë konstituive të asamblesë së qytetit të Beogradit, në të cilën SNS fitimtare dhe SPS supozohej të bënin një koalicion me Lëvizjen Nestoroviq dhe të formonin qeverinë e qytetit, mbetën të pasuksesshme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës