Qeveria e Kosovës ka miratuar projektligjin për themelimin e agjencisë ushtarako-inteligjente

Foto: MIA

Qeveria e Kosovës në seancën e sotme ka miratuar Projektligjin për Agjencinë Mbrojtje-Inteligjencë-Sigurim.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti deklaroi se ky ligj i propozuar është baza mbi të cilën do të ndërtohet shërbimi i inteligjencës ushtarake, transmeton Beta duke iu referuar Gazeta Blitz.

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës Armend Mehai theksoi se ky ligj përcakton misionin, organizimin, kompetencat dhe detyrat e Agjencisë Mbrojtje-Inteligjencë-Sigurim (AMIS).

“AMIS zhvillon aktivitetet e saj brenda dhe jashtë territorit të Republikës së Kosovës me qëllim të mbështetjes së misionit të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Forcave të Sigurisë së Kosovës”, ka thënë Mehaj.

Ai shtoi se “fusha e veprimit shtrihet edhe brenda vendit, por me theks të veçantë merret me zbulimin dhe kundërzbulimin e kërcënimeve që vijnë nga jashtë vendit”.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës