Qeveria e Boris Johnson është në kolaps, ai refuzon të japë dorëheqjen

Boris Johnson / Foto nga JESSICA TAYLOR / AFP / Profimedia

Kryeministri britanik Boris Johnson refuzon të japë dorëheqjen nga posti i tij, duke besuar se ai ende mund të udhëheqë qeverinë, Partinë Konservatore dhe vendin.

Në një hark kohor prej 48 orësh nga qeveria e tij janë larguar 50 ministra dhe deputetë të cilët janë edhe përfaqësues në Dhomën e Përfaqësuesve të Parlamentit britanik.

Fotografia e Michael Gove EPA-EFE/ANDY RAIN

Mbrëmë, Johnson shkarkoi një nga ministrat më të fortë dhe më të njohur në qeverinë e tij, Michael Gove, i cili ishte kundërshtari i tij në zgjedhjet e fundit për lidership, dhe ndërkohë, disa njerëz të tjerë kyç që ishin aleatët e tij të ngushtë u larguan nga qeveria. Brendon Lewis, ministri i Irlandës së Veriut është i fundit në radhë që vendosi të japë dorëheqjen dhe të braktisë anijen që po fundoset.

Brandon Lewis Ministri për Irlandën e Veriut Foto EPA-EFE/ANDY RAIN

 

"Unë të dhashë ty dhe atyre përreth teje përfitimin e dyshimit." Unë dola dhe e mbrojta këtë Qeveri edhe publikisht edhe privatisht. Megjithatë, tani e kemi kaluar pikën pa kthim. Nuk mund të sakrifikoj integritetin tim personal për të mbrojtur kështu siç janë gjërat tani. “Është e qartë se partia jonë, kolegët parlamentarë, vullnetarët dhe i gjithë vendi meritojnë më mirë”, shkroi Lewis në letrën e tij të dorëheqjes.

 

Një mesazh të ngjashëm i dërgoi Johnson-it edhe Damian Hinds, i cili deri më tani mbante postin e ministrit të Sigurisë, dhe i kujtoi Boris Johnson-it disa të mira dhe disa të këqija që janë bërë në periudhën e kaluar.

“Kam arritur në përfundimin se gjëja e duhur për vendin tonë dhe për partinë tonë është që ju të largoheni si kryetar partie dhe nga posti i kryeministrit. Shpresoja se do të jepje dorëheqjen vullnetarisht. Por meqenëse është bërë e qartë se ju ende keni ndërmend të qëndroni, unë nuk mund të vazhdoj të shërbej në administratën tuaj”, shkroi Hinds.

Ministri i Sigurisë Damian Hinds foto EPA-EFE/NEIL HALL

Media të shumta britanike dhe ndërkombëtare po merren me Johnson këtë mëngjes.

Gazeta britanike “The Sun” ka në faqen e saj të parë mesazhin që sipas burimeve të tyre, Johnson u ka dërguar kundërshtarëve të tij:

Fotografia e Alastair Campbell EPA/ANDY RAIN

 

"Do t'ju duhet të gjakosni duart për të më hequr qafe". Ish-spiun doktori i kryeministrit Laburist Tony Blair, Alastair Campbell, i tha Sky News këtë mëngjes se macja Larry, i cili njihet si "krye kapësi i miut" në Shtëpinë e Qeverisë, do të bëhej një kryeministër më i mirë i Mbretërisë së Bashkuar se Boris Johnson.

Video e ditës