E shijshme dhe krokante: shkopinj misri të kripur me birrë

Foto: Unsplash

Një pastë interesante krokante që shkon si një pjatë anësore me shumë pjata, sallata të freskëta ose kremoze ose si një meze të lehtë kur nuk keni kohë për të ngrënë. Përgatiten shpejt dhe lehtë dhe janë gjithashtu një dekorim i shkëlqyer në tryezë.

Përbërësit:

- 180 g miell të bardhë
– 180 gr miell misri
- 1 lugë çaji kripë
– 1 qese pluhur për pjekje
– 370 mililitra birrë
- 2 lugë vaj
– farat e zgjedhura
– majonezë pa dhjamë

përgatitja:

Përzieni përbërësit e thatë. Më pas shtoni birrën dhe vajin dhe përziejini mirë. Hapeni brumin me një petull dhe prejeni në copa.
Lëreni në sipërfaqen e punës për rreth 15 minuta. Më pas, kalojini shkopinjtë në një tepsi. I lyejmë mirë me majonezë pa yndyrë dhe i shtojmë farat sipas dëshirës dhe i lëmë të qëndrojnë në tepsi për rreth 5 minuta. Më pas i pjekim në 180 gradë deri në kafe të artë. Mund të jenë të freskëta për disa ditë.

Për t'i bërë petullat amerikane më të buta, përdorni këtë truk

Shkrihet në gojë, gati për 20 minuta: Një recetë për proja me djathë që qëndron e freskët deri në tre ditë

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës