Alarmi në Paris: Mungon një çantë me plane sigurie për Lojërat Olimpike

Foto: EPA-EFE/STEPHANE DE SAKUTIN

Mediat franceze raportojnë sot se mëngjesin e sotëm nga stacioni i trenit në Paris është zhdukur një çantë me një kompjuter dhe dy USB disqe me plane për sigurimin e Olimpiadës në Paris.

Kjo situatë ngriti alarmin tek strukturat më të larta të sigurisë në Francë. Çanta u transportua nga një inxhinier i bashkisë së qytetit dhe ai vuri re zhdukjen e saj kur do të transferohej nga një tren në tjetrin.

Sipas deklaratës së tij në polici, ai e vendosi çantën në dhomën e bagazhit mbi sediljen e trenit dhe zbuloi se ajo mungonte kur donte të transferohej në trenin tjetër.

Në Paris, policia tashmë po kryen një hetim dhe për momentin nuk dihet nëse zhdukja ishte aksidentale apo e planifikuar për ndonjë qëllim gjatë Lojërave Olimpike verën e ardhshme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës