“Wimbledon”: Gjokoviç kundër Sinner sulmon rekordin personal

Tenisti serb Novak Gjokovic/foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Hera e fundit e tenistit serb në turneun Grand Slam "Wimbledon“ u mposht pesë vjet më parë.

Novak Djokovic sot do të luajë ndeshjen çerekfinale ndaj italianit Janik Siner, tenistja e 13-të në botë. Fituesi i këtij dueli në gjysmëfinale do të luajë me më të mirën e ndeshjes David Goffan – Cameron Norrie.

Djokovic është tre fitore larg mbrojtjes së fronit të tij në Londër, tre hapa larg trofeut të tij të shtatë në Wimbledon.

Siner arriti të eliminojë Carlos Alcaraz dhe tani pret një nga sfidat më të mëdha të karrierës së tij, për të mundur Gjokoviçin në bar.

Hera e fundit që Gjokoviç u mund në Wimbledon ishte në korrik 2017, kur ai e dorëzoi ndeshjen në fillim të setit të dytë kundër Tomas Berdych.

Që atëherë Nole ka njohur vetëm fitore në Londër, ai ka 25 fitore në një seri me tre kupa kampionati.

Edhe pse fitoi më së shumti Australian Open, serbi nuk pati një seri më të madhe triumfale as në Melburn. Në të njëjtën kohë, ai kombinoi 25 fitore radhazi atje. Që do të thotë se sot ndaj Sinerit, Novak do të sulmojë rekordin e tij personal, për të shënuar 26 fitore radhazi në një turne Grand Slam.

Video e ditës