Wilander: Mos e krahasoni Alcaraz me Gjokoviç, Nadal dhe Federer

Tenisti spanjoll dhe i pari në listën ATP, Carlos Alcaraz/foto: EPA-EFE/JUANJO MARTIN

Mats Wilander tha se lojtari më i mirë në botë, Carlos Alcaraz, nuk duhet krahasuar me Novak Djokovic, Rafael Nadal и Roger Federer.

Tenisti spanjoll Alcaraz e mbylli sezonin në krye të listës ATP edhe pse nuk luajti në Masters finale në Torino të Italisë.

– Carlos mund të mos mbahet mend si më i miri ndonjëherë, por sigurisht që do të jetë kënaqësi ta shikosh atë të luajë në nivelin më të lartë dhe ta shijosh atë. Ai është lojtari më i frymëzuar tani për shkak të mënyrës se si po luan këtë vit. Mos e krahasoni Alcaraz me Gjokoviçin, Nadalin dhe Federerin, mënyra se si ai erdhi në fron nuk është parë deri më tani - tha Wilander.

Legjenda suedeze e tenisit përsëriti se tenistja e re spanjolle pati një sezon të jashtëzakonshëm.

– Do të jetë shumë e vështirë për Alcaraz që të analizojë paraqitjet e tij gjatë vitit 2022, por trajneri Juan Carlos Ferrero do ta ndihmojë në këtë. Alcaraz do të kalojë një periudhë për t'u mësuar me rolin e tenistit më të mirë në botë. Unë nuk mendoj se ai është ende i vetëdijshëm për arritjet e tij. Ai ka pasur një sezon të jashtëzakonshëm, por duhet të jetë i kujdesshëm, pasi ka kërcënime për fronin e tij. Favoritet këtu janë Gjokoviç, Holger Rune dhe Danil Medvedev - thotë Wilander.

Video e ditës