Wilander: Gjokoviç fiton dy deri në pesë tituj të tjerë Grand Slam - ka vetëm një kusht

foto: EPA-EFE/James Ross AUSTRALIA

Ish-tenisti suedez Mats Wilander tha se tenisti më i mirë serb Novak Gjokovic ka një shans për të fituar dy deri në pesë turne Grand Slam deri në fund të karrierës së tij.

Aktualisht në listën e të gjitha kohërave, Djokovic dhe Rafael Nadal nga Spanja kishin secili nga 22 tituj Grand Slam, pas tyre pensionisti Roger Federer (Zvicër) ishte 20.

Wilander beson se Gjokoviçit i përshtatet që të jetë sa më i freskët dhe i shëndetshëm para Grand Slam-it të ardhshëm.

- Gjokoviç luan lojën e përqindjeve. Që do të thotë se jetëgjatësia e tij do ta bëjë atë të fitojë dy deri në pesë trofe të tjerë Grand Slam. Shifrat e thonë këtë: që nga fitorja e tij e parë në Australian Open e deri më sot, ai ka fituar midis 1,3 dhe 1,4 trofe Grand Slam në vit. Kështu, nëse ai mbetet i shëndetshëm dhe në formë, do të ketë një shans të madh për të fituar disa trofe të tjerë të mëdhenj në periudhën e ardhshme - parashikon legjendar suedez.

Parakusht për të gjithë këtë është që Gjokoviç të kapërcejë lëndimet:

- Nëse do të jetë në Wimbledon, Roland Garros apo US Open, nuk ka rëndësi, Gjokoviç e di se ai ka një shans vetëm për të qëndruar i shëndetshëm. Dhe jetëgjatësia do të thotë se u dërgon një mesazh rivalëve: "Hej djema, unë nuk jam i vjetër, ndihem i ri". Ai duket i ri dhe do të fitojë turnetë më të mëdhenj për sa kohë të jetë i shëndetshëm - tha Wilander.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës