Fundjavë me diell, sot temperatura maksimale do të arrijë në 34 gradë

Moti i nxehtë / Foto: Sloboden pechat / Slobodan Djuric

Moti sot do të jetë me diell dhe i ngrohtë, me vranësira të vogla deri në mesatare lokale. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare kryesisht nga drejtimi veriperëndimor.

Temperaturat maksimale do të lëvizin nga 26 deri në 34 gradë. UV do të jetë 8.

Në Shkup me diell dhe ngrohtë me vranësira të vogla. Do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi veriperëndimor.

Temperatura maksimale do të arrijë deri në 32 gradë.

Nesër do të mbizotërojë mot me diell dhe më i ngrohtë.

Të hënën pasdite do të ketë dukuri lokale me reshje të dendura shiu dhe bubullima.

Më pas pritet një periudhë më e qëndrueshme dhe më e ngrohtë.

Qarkullimi në rrugët shtetërore është i pandërprerë, në rrugë të thata.

Intensiteti i trafikut në rrugët jashtë zonave urbane është i moderuar. Në pikat kufitare nga ana e Maqedonisë, nuk ka më vonesa për hyrje dhe dalje nga vendi.

AMSM rekomandon shpejtësinë e rregulluar, respektimin e sinjaleve të vendosura të trafikut dhe menaxhim të kujdesshëm të automjeteve, veçanërisht në rrugët përmes luginave, luginave të lumenjve dhe grykave, ku ekziston mundësia e rrëshqitjeve të dheut. Kjo veçanërisht u referohet seksioneve Katlanovë - Veles, Mavrovë - Dibër - Strugë, Vinicë - Berovë dhe Koçan - Dellçevë.

Rruga Ohër – Resnjë, përmes Parkut Kombëtar të Galiçicës, që nga 01.04.2024 prilli 3.5 është e hapur për qarkullim për të gjitha automjetet me peshë totale deri në XNUMX tonë.

Ndryshimi i përkohshëm i regjimit të komunikacionit në rrugën regjionale R1306 në pjesën Prilep-Krushevë-Slladuevë me qëllim të fillimit të aktiviteteve ndërtimore lidhur me projektin Riparimi i dëmeve në rrugën rajonale R 1306 pjesa Prilep-Krushevë-Slladuevë në formë të rrëshqitjes së rrugës. trup në stacion rrugor nga km 15+100 deri në km 15+600. Prandaj nga 07.06.2024 qarkullimi do të zhvillohet sipas projektit të miratuar të qarkullimit për regjimin e përkohshëm të qarkullimit.

Ndryshim i përkohshëm i regjimit të komunikacionit në autostradën A1, pjesa Petrovec - Katllanovë, me qëllim të kryerjes së aktiviteteve ndërtimore. Ndryshimi i regjimit të qarkullimit do të nisë të zbatohet nga e premtja, 31.05.2024, në lidhje me projektin për përfundimin e punimeve rehabilituese me zgjerimin e seksionit të përmendur të autostradës.

Ndryshimi i përkohshëm i regjimit të komunikacionit në rrugën rajonale R1101, pjesa Prilep – Manastir me qëllim të intensifikimit të aktiviteteve ndërtimore në lidhje me projektin “Rehabilitimi i trupit të rrugës afër urës mbi lumin Shemnica në rrugën shtetërore R1101 km 85+903, pjesa Prilep. - Manastir”, dhe se nga data 27.03.2024 do të ketë mbyllje të plotë të seksionit.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës