Lajme: Gjukanoviç premtoi të tërhiqej nga politika, por me kushtet e tij

Milo Gjukanoviç
Milo Gjukanovic në Bruksel, Belgjikë / 23 qershor 2022 / Foto: EPA-EFE / STEPHANIE LECOCQ

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, arriti marrëveshje me liderët kryesorë të BE-së, gjegjësisht u premtoi atyre se do të tërhiqej nga jeta politike me kusht që t'i lejohet ta bëjë atë siç e parashikonte. pra sipas mënyrës së tij, shkruan sot e përditshmja e Podgoricës “Vijesti”.

“Gjukanoviq e bëri të qartë se nëse ai është pengesë për integrimin më të shpejtë evropian të Malit të Zi, ai është i gatshëm të bëjë një hap prapa dhe të largohet nga pushteti, por ai kërkoi që të lejohet të largohet nga skena politike me dinjitet dhe në mënyrën e tij. mënyrën e vet. Nga figurat kyçe të BE-së, Gjukanoviq ka marrë mbështetje për një akt të tillë dhe nëse e mban fjalën do të jetë një zgjidhje krejtësisht e drejtë për BE-në”, ka thënë për “Vijesti” një burim nga një nga vendet kryesore anëtare të BE-së.

Gazeta thekson se presidenti Gjukanoviq kohët e fundit ka qenë më konstruktiv se kurrë përsa i përket rrugës evropiane të Malit të Zi.

Pretendimet se BE-ja ka kërkuar që ai të tërhiqet nga skena politike sepse ai është pengesë për integrimet evropiane janë publikuar më herët nga mediat, të cilat Gjukanoviq i ka mohuar duke thënë se do të vendosë vetë nëse dhe kur do të tërhiqet.

Video e ditës