VIDEO THIRË| Stoltenberg: NATO do të vazhdojë të qëndrojë me Ukrainën

Jans Stoltenberg - Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Ai theksoi se Ukraina arriti të ruajë lirinë dhe pavarësinë e saj, falë guximit dhe vendosmërisë së popullit të saj, por edhe mbështetjes së madhe ushtarake dhe ekonomike të aleatëve të NATO-s.

Sot, kur shënojmë dy vjet që kur tanket ruse hynë në territorin ukrainas dhe lufta më e madhe në Evropë që nga fillimi i Luftës së Dytë Botërore, situata në fushën e betejës mbetet jashtëzakonisht serioze dhe qëllimi i Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin, për të dominuar Ukrainën ka nuk ka ndryshuar dhe nuk ka shenja se po përgatitet për paqe, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, me rastin e dyvjetorit të fillimit të agresionit rus kundër Ukrainës, në fjalimin e tij video.

 

– Ukraina ka treguar përsëri dhe përsëri aftësi të jashtëzakonshme dhe vendosmëri të ashpër. Ukraina nuk u shemb brenda disa javësh, siç kishin frikë se do të ndodhte. Ai rimori gjysmën e territorit të pushtuar nga Rusia. Ajo e shtyu Rusinë nga pjesë të mëdha të Detit të Zi dhe u shkaktoi humbje të mëdha forcave ruse - tha Stoltenberg, duke i nderuar, siç theksoi ai, "të gjithë atyre ukrainasve trima që vdiqën ose u plagosën në mbrojtje të atdheut të tyre".

Sipas tij, presidenti rus Putin e nisi këtë luftë për të “mbyllur derën e NATO-s dhe për t'i mohuar Ukrainës të drejtën për të zgjedhur rrugën e saj”.

- Por ai arriti pikërisht të kundërtën: Ukraina tani është më afër NATO-s se kurrë më parë... Ukraina do të anëtarësohet në NATO. Nuk është çështja nëse, por kur. Ndërsa ne ju përgatisim për atë ditë, NATO do të vazhdojë të qëndrojë me Ukrainën. Për sigurinë tuaj dhe tonën – thekson Stoltenberg

Ai theksoi se Ukraina arriti të ruajë lirinë dhe pavarësinë e saj, falë guximit dhe vendosmërisë së popullit të saj, por edhe mbështetjes së madhe ushtarake dhe ekonomike të aleatëve të NATO-s.

- Vetëm ditët dhe javët e fundit, aleatët e NATO-s kanë shpallur paketa të reja ndihme me vlerë miliarda dollarë. Ato mbulojnë objektet kryesore si municione artilerie, mbrojtje ajrore dhe barka me armë, por edhe pajisje dhe pjesë këmbimi për F-16 (avionët), dronët dhe pajisjet e çminimit. Po vjen më shumë mbështetje – shtoi Stoltenberg në mesazhin me rastin e dyvjetorit të fillimit të agresionit rus kundër Ukrainës.

 

GALERIA: Institucionet e BE-së të ndriçuara me ngjyrat e flamurit të Ukrainës

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës