VIDEO INTERVISTË | Prof. Dr. Spiridonov: Na pret një verë e gjatë e nxehtë me stuhi lokale

Vlado Spiridonov/Foto: Free Press/Slobodan Gjuriq

Rritja e popullsisë së Tokës ka çuar në industrializim të shpejtë dhe një rritje të gazeve serrë. Sa ndikon kjo në klimën, sa ndryshime klimatike presim në të ardhmen, a do të ndodhë sërish Dubai së shpejti, si do të jetë klima gjatë verës? Përgjigjet për këto dhe pyetje të tjera në programin e mëngjesit të "Sloboden Pechat" sot në mëngjes, ia kemi kërkuar profesor dr. Vlado Spiridonov, nga Fakulteti i Shkencave të Natyrës, Doktor i Shkencave Meteorologjike. Profesori thotë se nuk pret një verë të gjatë të nxehtë me stuhi lokale dhe libri i tij i ri Shkenca e Tokës jep përgjigje për ndryshimet klimatike në mbarë botën.

- Në prill kishim verë në fillim, tani temperaturat i ngjajnë vjeshtës. Sot është 22 Prilli, Dita e Tokës. Libri im Shkenca e Planetit Tokë mbulon të gjithë kapitujt thelbësorë në zonën e planetit tonë, fatkeqësitë natyrore, fatkeqësitë natyrore, ngrohjen globale. Është një libër i ri që është futur në programet e studimit si lëndë obligative – thotë Spridonov.

Ai shpjegon se përdorimi i qymyrit, gazit dhe naftës janë shkaktari kryesor i shfaqjes së gazeve serrë në atmosferë dhe krijojnë efektin serë.

- Duhet të kemi parasysh se nga periudha paraindustriale e deri më tani, përqendrimi i gazeve serrë është rritur me rreth 20 për qind në dekadë. Ndikon në një rritje të temperaturës mesatare ose mesatare të planetit me 1,36 gradë. Planeti është ndezur dhe nëse vazhdon ky trend i shkarkimeve të pakontrolluara, situata do të jetë vërtet shqetësuese - thotë Spiridonov.

Ai shpjegon se për këto arsye ndryshimet klimatike janë të përshpejtuara dhe më të theksuara dhe sistemi klimatik është i prishur.

– Është njësoj si organizmi i njeriut. Nëse kemi vetëm një shkallë më shumë në trupin tonë, organizmi ynë sinjalizon se nuk ndihemi mirë. Është e njëjta gjë me sistemin e klimës që funksionon në atë mënyrë dhe nuk është mësuar të punojë në kushte të nxehta. Dhe për këtë ka një reagim, ka pasoja negative - thotë profesori.

Sipas tij, temperatura më e lartë ndikon në rritjen e frekuencës, frekuencës dhe intensitetit të këtyre sistemeve atmosferike.

- Lagështia në ajër shërben si lëndë djegëse dhe më pas ndodhin ato paqëndrueshmëri atmosferike dhe procese gramatikore. E tillë është e fundit në Dubai. Pra, në kushtet e një klime të nxehtë, një planeti të nxehur me një shkallë, kemi më shumë lagështi, kemi lëndë djegëse për zhvillimin e proceseve të turbullta gramotevichic - thotë Spiridonov.

Ai shpjegon se një atmosferë e qëndrueshme nënkupton kushte të qëndrueshme moti, diell, temperatura më të larta. Atmosferë e paqëndrueshme, më shumë reshje, erëra të paqëndrueshme, dinamikë, borë.

– Që sot të kemi një stabilizim të përkohshëm të motit, siç do të kemi dhe në mbrëmje të hyjmë sërish në një sistem të ri reshjesh, diçka duhet ta ketë shkaktuar, thotë ai.

Sa i përket Maqedonisë, fusha ndryshon me kushtet e motit ditore.

– Do të kemi sërish shi. Megjithatë, trendi i temperaturave deri në Pashkë do të jetë në rritje graduale. Para nesh do të kemi një periudhë pak më të qëndrueshme, përveç këtij cikloni nga sot, pra nesër, thotë Spiridonov.

Më pas vjen një periudhë më e qëndrueshme. Gjatë muajit maj reshjet do të jenë brenda intervalit mesatar.

- Temperaturat edhe pse në rritje do të jenë më të ulëta se mesatarja e muajit maj. Këtë verë të gjitha treguesit flasin për temperatura më të larta në këtë zonë. Pra, ne kemi, në përgjithësi, një verë më të ngrohtë. Dhe për një hije, një verë më të thatë. Por vera e nxehtë dhe avulli i ujit për të cilin folëm në këtë rajon, ashtu si vitin e kaluar, do të ketë procese intensive, sidomos në një territor të nxehtë, mund të shkaktojë procese të stuhishme dhe gramatikore. Zoti na ruajtë që të përsëritet vërshimi nga Stajkovci i vitit 2016- thotë profesori.

Ideja e tij themelore është që shkenca të japë një përgjigje, si të parashikojë dhe njoftojë më mirë, të japë alarme për rreziqe të tilla të mundshme të motit që do të krijohen në një zonë të vogël lokale.

- Së bashku me kolegët e mi nga FINKI dhe Universiteti i Beogradit zhvilluam mjetin NOTAS, që nënkupton një sistem të ri të parashikimit të stuhive. Ne kemi testuar shumë herë në rajone të ndryshme të botës, madje edhe në sisteme si ky, pasi kemi diskutuar uraganet, domethënë përmbytjet katastrofike në Nju Jork. Ne e testuam edhe për përmbytjen katastrofike në Dubai. Tregoi rezultate solide. Publikohet çdo ditë në Facebook, thotë Spiridonov.

Tani ata po presin që më në fund të bëjnë një aplikacion ueb dhe një aplikacion celular.

– Çdo qytetar do të ketë një alarm dhe realisht, sa, nëse ka besim në shkencë, do të ndihmojë të informohet menjëherë në zonën ku lëviz, punon dhe vepron – thotë ai.

I pyetur nëse ka mjaft meteorologë në Maqedoni, Spiridonov thotë se situata është komike.

– Një profesor i rregullt në Maqedoni dhe një student i rregullt në meteorologji. Ky është imazhi aktual i institucionit. Po, jap edhe një lëndë tjetër. Në vendin tonë, tabloja është e trishtueshme. Apeloj vazhdimisht që meteorologjia si degë e fizikës, e cila do të studiohet në Institutin e Fizikës, do të ofrojë mbështetje të plotë në zhvillimin e shkencës dhe në Fakultetin e Shkencave dhe Matematikës. Dua të them se vërtet do të vijë një ditë kur do të pyesim veten, do të shikojmë njëri-tjetrin dhe do të themi, si nuk kemi staf tani, thjesht kush mund të raportojë për motin, klimën dhe ujërat , dhe fatkeqësitë e motit, dhe në lidhje me ndryshimet klimatike. Epo, po, nuk do të ketë, sepse duhet të ketë një strategji për një degë që do të jetë gjithnjë e më e nevojshme në të gjithë sektorët e shtetit. Thjesht, të bëjmë një zgjidhje sistematike, të regjistrohemi në ciklin e parë të studimeve, të trajnojmë staf, të punësojmë ata dhjetëra që presin punësim prej disa vitesh dhe thjesht të mendojmë për ata staf që do të jenë jashtëzakonisht të nevojshëm. sepse ka mungesë të madhe të meteorologëve, nuk ka kush të raportojë për motin - thotë Spiridonov.

Shihni të gjithë intervistën më poshtë:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës