VIDEO INTERVISTË | Zhivojin Glisić: Historia e madhe në muzikë është në arsim

Živojin Glisić/ Foto: Sloboden Pechat / Slobodan Djuric

Një nga kompozitorët, aranzhuesit dhe profesori shumëvjeçar në Fakultetin e Muzikës, Prof. Zivojin Glisic ishte i ftuar në emisionin e mëngjesit Shtypi i Lirë, ku folëm për rrugën e tij profesionale dhe punën që la pas si pjesë e kulturës dhe historisë muzikore të Maqedonisë.

Duke folur për fillimet dhe interesimin për muzikën që i ka lindur në fëmijërinë e hershme, ai thotë se ndikimin më të madh tek ai e ka pasur kompozitori, dirigjenti dhe aranzhuesi ynë i shquar legjendar maqedonas Dragan Gjakonovski - Špato.

- Është e vështirë të përkufizosh fjalën gjeni, shkenca ende nuk e ka pastruar, por në kuptimin që trajtohet fjala gjeni në muzikë, mendoj se Dragan Djakonovski - Shpato ka qenë gjeni. Unë pata rastin të studioja me djalin e tij deri në klasën e tetë, dhe kështu përveç Spatos, krahas gjithë diskografisë që zotëronte, disi, në gjuhën popullore, "u lidha" me diçka që nuk është e zakonshme. U futa në xhaz, muzikë braziliane... Në atë kohë miqtë e mi dëgjonin rock, atë që dëgjonin të gjithë. Thjesht nuk kam fjalë për të përshkruar fuqinë e tij për gjithçka që bëri pa vrenjtur vetullat. Ai ishte një fenomen, shkrimi i tij ishte diçka e veçantë, e jashtëzakonshme, sikur të kishte kryer të gjitha shkollat ​​dhe asnjë arsim. Vetëm gjenitë mund ta bëjnë këtë, dhe ne kishim një gjeni të tillë këtu. Kompozimin e parë që shkrova për “Festivalin e Shkupit” ia dhashë Spatos për ta parë dhe nuk gjeti asnjë gabim. Dhe më tha: “Më e rëndësishme është ideja, mos ma thuaj kurrë idenë” – thotë Glishiq për ndikimin që ka lënë tek ai Dragan Djakonovski – Shpato.

Me shumë kompozime, aranzhime, mirënjohje dhe çmime të shumta për veprën e tij, biografia e Zhivojin Glisić flet vetë për trashëgiminë që na la profesori, si për publikun, ashtu edhe për të gjithë brezat e ardhshëm që do të vendosin të ndjekin rrugën e tij profesionale.

- Para së gjithash jam fitues i 23 çmimeve për aranzhimin më të mirë, në të gjitha festivalet që kanë qenë në Maqedoni, “Festivali i Shkupit”, “Valandova”, “Interfest Manastir”, “Makfest”, madje kam marrë edhe çmim për. marrëveshje për festivalin e romëve. Kam bërë rreth 450 aranzhime të zhanreve të ndryshme. Ka edhe nga ato që kam bërë në sferën e xhazit me “Big Band Orkestrën” në MRTV. Numri është i madh, kur dola në pension shkrova një simfoni “Ditë të bukura” dhe u interpretua me rastin e 30 vjetorit nga pavarësia e Maqedonisë. Unë performoj rregullisht në "Ditët e muzikës maqedonase", performoj rregullisht kudo që mund të aranzhoj apo kontribuoj në çfarëdo mënyre. Ideja ime ishte gjithmonë të veproja pozitivisht dhe të bëja një hap përpara profesionalisht në aranzhim, sepse na mungonte ai moment profesional, ne vraponim gjithmonë pas dikujt, gjithmonë përpiqeshim të arrinim dikë. Megjithatë, njerëzit nuk i kushtojnë vëmendje faktit që historia e madhe është në arsim. Gjithmonë njeriu, duke u nisur nga vetja, personalisht, di të “ngjitet” pas diçkaje që i është më afër, nuk është i aftë dhe nuk arrin të perceptojë ato momente profesionale që i nevojiten. Dhe kudo që shkoni, ata e shohin fillimisht profesionin tuaj, e pastaj idenë tuaj - thotë Glisic.

Të gjithë bisedën me profesor Zhivojin Glisiqin mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës