VIDEO INTERVISTË | Vera Ljubojna: Dikur ishte turp të jesh adoleshente dhe të duash muzikën popullore maqedonase

Vera Miloševska/Foto: Free Press/Slobodan Djuric

Muzika maqedonase ka qenë më e pasur për më shumë se dy dekada me një tingull të ri bashkëkohor në të njëjtën kohë të mbështetur nga madhësia dhe rëndësia e muzikës tradicionale nga njëra anë dhe muzika e re e freskët e shekullit të 21-të nga ana tjetër. Grupi Ljubojna është merita për këtë përzierje muzikore që zgjon ritmet dhe meloditë e harruara të muzikës tradicionale maqedonase, duke e kthyer atë në një formë popullore, të pranuar gjerësisht, që njihet nga të gjithë, nga më të rinjtë tek më të vjetrit. Vera Milosevska-Josifovska ose siç e njohim të gjithë Vera Ljubojna, këngëtarja me zërin kadife ka qenë e ftuar në emisionin e mëngjesit Shtypi i Lirë për të na treguar historinë e tij personale se si ai kaloi nga dashuria e tij e parë e fëmijërisë për muzikën në atë që është sot, një figurë e njohur këngëtari që prezantoi botën me muzikën tonë.

- Besimi është një karakteristikë e fortë e karakterit tim, besimi në një ide, në diçka, të cilën e konsideroj se ka një rëndësi të madhe për mua dhe më pas vërtet nuk devijoj. Edhe sot e kësaj dite nuk dorëzohem, domethënë do të bëja një lëshim në emër të diçkaje më të madhe, por gjithmonë eci me shumë besim, duke ecur me vendosmëri përpara drejt asaj që besoj se duhet të ndodhë, sepse ka shumë të mira. rëndësinë. Këndova në kor që kur isha shumë i vogël dhe kisha dëshirë të hyja disi në sferat e muzikës maqedonase, e cila ishte krejtësisht e harruar, ishte fjalë për fjalë në margjina, nuk kishim ndonjë kujtim të freskët nga muzika maqedonase kur ishim. duke u rritur. Kemi qenë shumë “fëmijë konkretë”, jemi rritur shumë urbanë, në një periudhë “as këtu as andej” dhe ka pasur nevojë, më duhej të depërtoja në atë pasuri. Mëngjeset e mia ishin shumë emocionuese kur u zgjova në Radio 2, ku dëgjoja rregullisht muzikë maqedonase të interpretuar nga orkestra popullore. Kishte diçka magjike në të dhe në të njëjtën kohë diçka shumë të largët, fshihej një thesar i madh, dhe ne nuk e dimë se ku është dhe aq më pak mund ta kuptojmë në jetën tonë të përditshme, sepse ishte disi e papërshtatshme, ishte turp të jesh adoleshent dhe të duash muzikën popullore maqedonase. Pastaj takova disa nga anëtarët e orkestrës "Pece Atanasovski", ata ishin nxënës të Pece Atanasovskit, ai e la trashëgim, la disa studentë që vazhduan dhe formuan një orkestër dhe kërkonin vajza për grupin e këngës. Këtu kam fluturuar me disa vajza të tjera nga kori i Zapro Zaprov - tregoi Vera për fillimet e saj në muzikën tradicionale maqedonase.

Duke folur për muzikën maqedonase, Vera gjithmonë niset nga ndjenja e saj personale, të kuptuarit e saj të muzikës si nevojë për të kuptuar thelbin dhe mesazhin që na lanë të parët tanë, të cilët krijuan dhe krijuan në këtë tokë, duke lënë thellësisht një pasuri të madhe tingujsh dhe ritmish. rrënjosur në të gjithë ne.

- Në atë kohë u harrua pse shoqëritë kulturore dhe artistike në të vërtetë funksionojnë dhe disi u humb kuptimi për ne që kërkonim shumë më tepër dhe shikonim shumë më thellë. Ne kërkonim sekrete, për të zbuluar pse është kaq solemne kjo muzikë, nuk na interesonin vetëm temat romantike dhe qasja “kjo është e bukur”, na interesonte pse në këtë të bukur ka një “të shëmtuar” për ta theksuar. Në fakt nuk është e shëmtuar, por më duhet të theksoj se kontrasti, na interesonte se çfarë është "e përafërt", çfarë e bën tjetrin "të lëmuar". Cili është ai dizajn zanor që krijuan njerëzit tanë dhe ishte një zbulim shumë i madh dhe interesant. Ky ishte pasioni ynë, ngasja, nuk ishte pozimi, për ne muzika nuk ishte "eja buzëqesh, vishu bukur me kostum dhe shko". Erdhëm natyrshëm në skenë, nuk kishim pjesët e përzgjedhura më ideale, por gjithçka ishte harmonike, gjithçka kishte kuptim, shumë jetë dhe gjelbërim në muzikën tonë – thotë Vera.

- Ajo që është interesante është se si e zbuloni muzikën tek vetja, kjo është gjëja më e rëndësishme për çdo të ri që dëshiron të merret me muzikë. Ju nuk bëni muzikë sepse është diçka e bukur, e lezetshme, e pashme, por e bëni vetëm nëse keni vërtet një dëshirë për të dhe kjo është më e fortë se çdo gjë. Ishte udhërrëfyesi im që vendosa të vazhdoj studimet për etnologji dhe antropologji. Ljubojna eshte vertet nje ide per muziken, keshtu ka filluar, keshtu ka ngelur, keshtu zhvillohet dhe po te degjosh te gjitha albumet tona, kur me pyesin cfare ka te re, jane 13 albume te reja per ty, te garantoj strehe. nuk i dëgjova. Aty ka shumë muzikë të larmishme, ka filarmonikë, ka revue të çalgjisë, orkestrale, ka një bandë tunxhi, ka një tingull krejtësisht radiofonik, ka mes pop, rock dhe të ngjashme, ka sfond më të ndryshëm, poezia e Petre M Andreevskit, ka shumë muzikë interesante për t'u dëgjuar - tha Vera për "Shtypin e Lirë".

Të gjithë bisedën me Vera Ljubojnën mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës