VIDEO INTERVISTË | Nxënësit e degës së muzikës dhe valleve tradicionale në "Ilija Nikolovski - Luj" me koncertin final "Airlija"

Foto: Shtypi i Lirë / Dragan Mitreski

Muzikë dhe valle tradicionale maqedonase është studiuar për dy dekada në DMBUC "Ilia Nikolovski - Luj", dhe studentët dhe profesorët e këtij departamenti përgatitën një përvojë unike koncertale këtë vit në formën e një muzikal me këngë, valle, muzikë, kostum dhe skenografi tradicionale maqedonase. Koncerti final i quajtur thjesht dhe me vend “Airlia” do të mbahet më 18 qershor ora 20:XNUMX në NOB.

Koncerti i kushtohet kremtimit të dasmës dhe festave të dasmës, si një nga tiparet kryesore dhe më të bukura të kulturës sonë muzikore.

Në emisionin e mëngjesit Shtypi i Lirë folëm me disa nga pedagogët dhe studentët dhe ishim pjesë e provës së tyre të veshjes, ku patëm rastin të dallojmë pasionin dhe dashurinë e këtyre të rinjve që së bashku krijojnë këtë përvojë të rrallë dhe unike.

– Pas gjithë kësaj qëndron një ekip serioz kolegësh, 7-8 kolegë që japin mësim në këtë drejtim për muzikë dhe valle tradicionale dhe është një lokomotivë apo koordinator i drejtimit, por e gjithë puna dhe kontributi i përbashkët nga të gjithë ne është shumë. e rëndësishme. Në vazhdimësi gjatë gjithë vitit kemi përgatitur një event, një koncert final, i cili është kurorë e punës aktuale, ndonëse gjatë vitit kemi shumë ngjarje të tjera. Ne arrijmë të bëjmë një produkt të mrekullueshëm në fund të vitit me nxënës nga viti i parë deri në të katërt, por për ne si pedagogë gjëja më e vlefshme është kur sheh studentë që janë infiltruar këtu disa muaj më parë, dhe tashmë po krijojnë, duke shërbyer në traditën oranore dhe në sektorin vokal e instrumental, siç është shembulli me këtë koncert - thotë profesoresha Blagica Iliq.

- Airlia është një fjalë që mund të mbulojë fjalë për fjalë gjithçka që dëshironi të thoni dhe të paraqisni nga ky akt i bukur. Dasma është një nga veçoritë kulturore më të gëzuara, të ndritshme, solemne të kulturës sonë muzikore, ka qenë dhe do të jetë gjithmonë, sidomos nëse vendoset në një kontekst të bukur, interpretohet bukur, luan vërtet me zemrën dhe "airlia" "është pikërisht përshtatja e duhur dhe i tërheq të gjithë që t'ia themi këtë bekim njëri-tjetrit. Ka studentë nga viti i parë deri në të katërt, fjalë për fjalë të gjithë studentët tanë, të cilët kanë rolin e tyre në gjithë këtë përgatitje koncertesh dhe janë të rregulluar saktësisht që të gjithë të kontribuojnë në këtë kënaqësi të plotë. Në fakt, këtu, siç e patë, ne funksionojmë si një familje, dhe çdo familje kalon nëpër aktivitete të ndryshme ditore, marrëveshje, mosmarrëveshje, por në fund të fundit dashuria fiton dhe dashuria jonë fiton këtu kështu, dhe në atë emër. Le ta quajmë njëri-tjetrin Airlia - thotë Vera Milloshevska, profesoreshë në DMBUC "Ilia Nikolovski - Luj".

Intervistën e plotë mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës