VIDEO INTERVISTË | Stamenov: Është me rëndësi se si do të zbatohet Ligji për përdorimin e gjuhës maqedonase

Sveto Stamenov / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Ligji aktual për përdorimin e gjuhës maqedonase do ta mbrojë shumë më tepër gjuhën maqedonase, por e rëndësishme është nëse ai do të zbatohet në terren, thotë gazetari dhe publicisti Sveto Stamenov në një intervistë për “Sloboden Pechat”.

“Në shtëpinë ku punoj më parë ishin shtatë deri në tetë pedagogë, tani kemi dy. Po, të gjithë e dimë gjuhën maqedonase, e flasim gjuhën maqedonase, por gjuha e vërtetë maqedonase është gjë e rrallë dhe mendoj se nëse ky ligj zbatohet, shumë gjëra do të zgjidhen. Statusi i leksioneve tona jashtë vendit do të zgjidhet, sepse në atë kohë kemi pasur 20 leksione, tani kemi pesë-gjashtë leksione”, tha ai.

Stamenov theksoi se gjuha e saktë maqedonase përdoret shumë pak, dhe dëshmi për këtë janë postimet e qytetarëve në rrjetet sociale.

“Ligji do të vendosë që çdo fjalë publike të shkruhet saktë në gjuhën maqedonase, gjë që nuk është rasti tani. Shkoni në rrjetet sociale dhe do të shihni sa analfabetë jemi dhe askush nuk është i vetëdijshëm se çdo fjalë publike mbetet dhe është pasqyrë e atij që e shkruan”, ka theksuar Stamenov.

Të gjithë bisedën me Stamenovin mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm:

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës