VIDEO INTERVISTË | Spasovski: Prindërit e mi ishin kundër zgjedhjes sime për t'u bërë parukier, tani ata janë mbështetja ime më e madhe

Stefan Spasovski / Foto: Sloboden Pechat / Dragan Mitreski

A ka Maqedonia gjeni dhe novatorë? Çfarë krijojnë gjenitë dhe çfarë i bën ata të dallohen nga bashkëmoshatarët e tyre? Sa risi ka në këtë vend dhe sa inovativë janë individët tanë dhe sa po punohet? Pyetje që pakkush e di përgjigjen. "Free Press" do të përpiqet të japë të paktën një pjesë të vogël të përgjigjeve përmes një serie dhe t'u japë gjenive dhe novatorëve një shans për të prezantuar krijimet dhe idetë e tyre para publikut të gjerë. Krijues lojërash, shahistë të suksesshëm, inxhinierë, shkencëtarë, balerinë... janë vetëm disa nga personazhet që do të jenë pjesë e serialit tonë.

Shpresojmë që në këtë mënyrë të inkurajojmë ndërgjegjësimin e publikut dhe institucionet kompetente që të ndajnë më shumë fonde për këtë qëllim, për të gjetur një mënyrë për të promovuar idetë e tyre aty ku duhet për një të nesërme më të mirë për të gjithë ne. Në të njëjtën kohë, le të jetë kjo një thirrje e hapur për të gjithë ata që duan të ndajnë sukseset dhe risitë e tyre me ne, por edhe me të gjithë publikun, të regjistrohen në adresën zyrtare të emailit.

Stefan Spasovski është një parukier i suksesshëm. Për Shtypi i Lirë thotë se frymëzimi i tij për këtë profesion ka qenë ndjekja e shumë sfilatave. Ai ka ndjekur edhe punën e shumë parukierëve të njohur, të cilët e kanë motivuar ta dashurojë edhe më shumë këtë profesion.

– Ky është një profesion ku mësojmë gjithë jetën. Gjatë shkollimit, prindërit nuk më kanë lejuar të studioj këtë, por pas shkollimit formal kam kryer shumë kurse private. Pikërisht në ato kurse u shkollova në këtë profesion. Atëherë ndoshta nuk e kam pasur të gjithë mbështetjen nga prindërit e mi, por prandaj sot ata janë mbështetja ime më e madhe - thotë Spasovski.

Për profesionin ai shpjegon se nuk është aspak i lehtë.

Stefan Spasovski / Foto: Sloboden Pechat / Dragan Mitreski

- Kërkon shumë përkushtim, vëmendje, kujdes në teknikat e krijimit të një pjese të frizurave, edhe pjesë të teknikave të ngjyrosjes - thotë Spasovski.

Ai u thotë të rinjve të besojnë në veten e tyre dhe të bëjnë atë që duan dhe atë që i plotëson.

Stefan Spasovski / Foto: Sloboden Pechat / Dragan Mitreski

- Ëndërro dhe mos hiq dorë nga ëndrrat e tua - është i vendosur Spasovski.

Më poshtë ndiqni të plotë intervistën e koleges Agnesa Chavoli:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës