VIDEO INTERVISTA| Skerlev: Më mirë 25 £ për një çip kafshësh se sa një gjobë prej 500 £

Zhaneta Skerlev/Sloboden Pechat/foto Slobodan Djuric

Nëse dilni jashtë kufijve të Maqedonisë, rrallë do të takoni qen endacakë në ndonjë qytet, për dallim nga jashtë, në vendin tonë është e përditshme në buletinin e MPB-së të lexohet për një numër në rritje të personave të sulmuar nga qentë. Problemi i kahershëm paraqitet si tezë, mediat shpesh flasin për faktin se më në fund duhet gjetur një zgjidhje, por nuk merren masa më konkrete. Numri i qenve të rrugës rritet “magjikisht” brenda natës. Për të bërë një krahasim, por edhe për të marrë disa ide të mira nga jashtë për këtë temë, biseduam me korrespondenten tonë nga Londra, Jeanetta Skerlev.

Nuk ka qen endacakë në Londër, thotë ai në emision Shtypi i Lirë kolumnist Skerlev. dhe nëse ecni më tej nëpër të gjithë Anglinë, nuk do të takoni qen të lirshëm në rrugë.

- Unë eci shpesh dhe nuk kam takuar asnjë qen endacak. Kjo ndoshta u ndihmua nga ligji i vitit 2016 që u miratua për të kërkuar që të gjithë qentë të mikroçipoheshin. Kjo do të thotë që pronarët e qenve njihen automatikisht dhe nëse dikush shkon, për shembull, në mal ose jashtë qytetit dhe e lë qenin në anë të rrugës, ai mund të gjendet shumë lehtë. Nëse sheh një qen të nëpërkëmbur ose një kotele diku në rrugë, nëse sheh një dhelpër, ne kemi mjaft të tilla në Londër, nëse shihni ndonjë kafshë, p.sh., një pulëbardhë, një lejlek, në telashe, ju telefononi është një organizatë kafshësh shtëpiake që funksionon shumë mirë këtu. Nga atje vjen një ekip, mbledh kafshët dhe i jep ndihmë mjekësore dhe ia kthen kafshët shtëpiake pronarit dhe i lëshon kafshët e egra në natyrë - thotë Skerlev.

Ka gjoba për ata që shkelin rregullat se si të mbajnë një kafshë shtëpiake në MB.

– Një mikroçip për kafshët shtëpiake kushton 25 dollarë. Gjoba është fiksuar në 500 £ për ata që shkelin ligjin. Pra, më mirë 25 se 500 euro. Nëse dikush keqtrajton një kafshë shtëpiake, shërbimi arrin menjëherë dhe ia merr kafshën shtëpiake, atij i ndalohet të mbajnë një kafshë shtëpiake. Ndonjëherë dënimet mund të jenë drakoniane, deri në burg - shpjegon Skrelev.

Shumica e qenve mbahen në Angli, sipas statistikave të caktuara, rreth 14 milionë qen janë kafshë shtëpiake. Edhe anglezët mbajnë mace. Mbi 9 milionë mace mbahen në shtëpi dhe shumë familje kanë një lepur në shtëpi.

Shihni të gjithë bisedën më poshtë:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës