VIDEO INTERVISTË | Skerlev: Anglezët janë në rrugë për t'u bërë kombi i parë jo ndërhyrës në botë

Zhaneta Skerlev / Foto: "Sloboden Pechat", Dragan Mitreski

Qeveria britanike po propozon që nga viti 2027 askush nën moshën 18 vjeç nuk mund të pijë duhan, vendi po synon të vendosë një ndalim të plotë të pirjes së cigareve, duke përfshirë edhe cigaret elektronike për të gjithë.

Nëse ky ligj kalon, Britania do të bëhet vendi i parë që do të vendosë një nga masat më të rrepta kundër duhanit në botë, thotë Shtypi i Lirë Jeanetta Skerlev, korrespondente dhe kolumniste nga Londra.

- Nëse ky ligj miratohet, Britania e Madhe do të hyjë në histori si vendi i parë që krijoi gjeneratën e parë jo përçarëse në shoqërinë moderne. Nëse gjithçka shkon siç është planifikuar, kryeministri Rishi Sunak dëshiron të ndalojë fare duhanin. Kryeministrat tanë këtu janë të gjithë të famshëm për diçka, disa për keq e disa për të mirë. Sunak padyshim që dëshiron të njihet dhe të lërë gjurmë në histori se ai e ndaloi duhanin në Britaninë e Madhe dhe krijoi gjeneratën e parë të jo-duhanpirësve - thotë Skerlev.

Me këtë vendim, të gjithë ata që kanë lindur pas 1 janarit 2009 nuk do të lejohen të ndezin cigare, shton Skerlev.

Historikisht nuk pihet duhan

Qëllimi është përmirësimi i shëndetit të njerëzve, por analoge me këtë, ky rregullim ligjor parashikon edhe stabilizimin e ekonomisë së vendit.

 

VIDEO INTERVISTË | Dr. Petrovski: Bombat nikotine “snus” dhe “vape” nuk janë për të mitur

- Ekspertët thonë se 17 miliardë humben çdo vit për shkak të sëmundjeve të ndryshme për shkak të pirjes së duhanit. E gjithë kjo ndikon në ekonominë dhe sistemin shëndetësor, i cili tashmë është i rënduar dhe do të ishte edhe më shumë nëse njerëzit do të vazhdonin të pinë duhan - tha Skerlev.

Ajo sqaron se parashikohen gjoba të larta në rast se Kuvendi e miraton këtë propozim ligj si për prodhuesit ashtu edhe për tregtarët, por edhe për duhanpirësit nëse kapen.

VIDEO INTERVISTË | Janaki Mitrovski: Në “Konopfest” do të ketë garë “rrokullisje”, por jo kanabis

 

Shihni të gjithë bisedën më poshtë:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës