VIDEO INTERVISTË | Sead Rizvanoviç: Agresioni rus në Ukrainë ka hyrë në fazën e "luftës së shkatërrimit"

Sead Rizvanoviç/foto Slobodan Pechat/Slobodan Djuric

Gazetarja dhe redaktori Sead Rizvanovic në një intervistë me Shtypi i lirë bëri një analizë të ngjarjeve në Ukrainë dhe agresionit rus ndaj këtij vendi.

“Mund të thuhet se në agresionin e Rusisë nuk doli pikërisht matematika ruse në fillim, por as matematika perëndimore gjatë luftës. Nëse thjesht ndajmë dy vitet e para, viti i parë ishte i keq për Rusinë, Rusia hyri në atë pushtim mjaft keq dhe e papërgatitur, në atë vit të parë Ukraina arriti të bënte një kundërsulm të mirë, të kthente një pjesë të madhe të territoreve të pushtuara. por në vitin e dytë Rusia arriti të përshtatej, ndërtoi një linjë të madhe mbrojtëse, arriti të zmbrapsë kundërsulmin e Ukrainës. Prej atëherë e deri më sot jemi në një gjendje të quajtur “luftë e acarimit”, tha Rizvanoviq.

Ai beson se një situatë e tillë në terren do të vazhdojë edhe në muajt në vijim, se në këtë vit 2024 ndoshta agresioni nuk do të përfundojë.

Më shumë nga intervista me Rizvanoviq në videon e mëposhtme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës