VIDEO INTERVISTË | Dr. Spiridonov: Do të kemi një verë të nxehtë me netë tropikale, thatësirë ​​dhe zjarre të mundshme

Prof. Dr. Vlado Spiridonov / Foto: Sloboden Pechat / Dragan Mitreski

Vendi u godit nga një valë e të nxehtit që zgjati disa ditë. Temperaturat nesër dhe të shtunën do të arrijnë deri në 40 gradë Celsius. A do të ketë vapë më të shpeshta si kjo me netët tropikale, sa do të zgjasin temperaturat skëterrë dhe kur duhet të presim ftohje, mëngjesin e sotëm në emision Shtypi i Lirë po bisedojmë me profesor dr. Vlado Spiridonov nga Fakulteti Shkencë-Matematikor në Shkup. Profesori thotë se me mjetin e tij NOTHAS të përdorur për qëllime kërkimore, ai parashikon që temperaturat skëterre të marrin fund deri në fundjavë. Nga e hëna janë të mundshme stuhi supercelulare, stuhi lokale dhe temperatura pak më të ftohta.

- Në disa raste të mia 1-2 muaj më parë, kam theksuar se këtë vit do të kemi një verë më të nxehtë dhe temperatura të rritura me 1-2 gradë në krahasim me një mesatare të përcaktuar nga këto modele atmosferike-klimatike. Sistemi amerikan dha një vlerësim të ngjashëm për një verë shumë të nxehtë në tokën evropiane. Nuk e prisnim një thatësirë ​​të tillë paralelisht me temperaturat e larta. Sigurisht që ka ndryshime klimatike. Ato ekzistonin, por tani janë përshpejtuar - thotë Spiridonov.

Ai shpjegon se temperatura është rritur me 0,06 gradë në dekadë që nga periudha paraindustriale.

Prof. Dr. Vlado Spiridonov / Foto: Sloboden Pechat / Dragan Mitreski

 

– Ky është cikli i dytë i këtyre valëve të të nxehtit. Ndryshimet klimatike sjellin më shumë pasoja negative. Një nga pasojat është shfaqja e shpeshtë e valëve të të nxehtit në planet. Valët e të nxehtit sjellin me vete edhe shfaqjen e thatësirave. Më tej, me hyrjen në verë do të kemi mungesë reshjesh dhe do të shfaqet rreziku për zjarre. Zona jonë, nëse shikojmë globalisht, do të thotë se kontinenti evropian është nën ndikimin e një brezi subtropikal me presion të lartë. Njëra është e pozicionuar në pjesën veriperëndimore dhe depërton drejt Mesdheut dhe Gadishullit Ballkanik, kurse qendra tjetër është në pjesën verilindore drejt Gjirit Persik - thotë profesori.

Shteti mund të mbetet pa meteorologë, vetëm tre studentë po studiojnë aktivisht

Sipas tij, në Maqedoni po sillet edhe ajër i ngrohtë, i cili do të ndihet më shumë në zonat urbane, në Shkup. Profesori apelon që të merret parasysh edhe meteorologjia urbane, pasi është shumë e rëndësishme për cilësinë e ajrit.

I pyetur se sa do të zgjasë kjo valë e të nxehtit, Spiridonov thotë se në një rrip me presion të lartë do të krijohet një qarkullim ciklonik si rezultat i depërtimit të ajrit më të freskët, i cili tani dominon pjesën e Evropës veriperëndimore.

VIDEO INTERVISTË | Prof. Dr. Spiridonov: Na pret një verë e gjatë e nxehtë me stuhi lokale

- Për fundjavën dhe tashmë nga e hëna, atmosfera do të jetë më e ndryshueshme, do të ketë jostabilitet, do të ketë stuhi, temperaturat do të jenë pak më të durueshme, ajo javë do të jetë mjaft e paqëndrueshme për Italinë Qendrore, Istria, Sllovenia, Kroacia. do të zhvillohen stuhi superqelizore. Në Serbi diku rreth të hënës, thotë profesori.

Sipas profesorit do të kemi një verë më të ngrohtë me 1 deri në 2 gradë në krahasim me mesataren.

Prof. Dr. Vlado Spiridonov / Foto: Sloboden Pechat / Dragan Mitreski

– Tashmë kemi pamjen e netëve të ngrohta, tropikale. Në fazën e dytë të verës do të kemi edhe thatësira edhe zjarre. Mirëpo, do të kemi edhe stuhi dhe stuhi - thotë Spiridonov.

Unë dhe profesori diskutuam edhe për mungesën e meteorologëve në vend.

– Një profesor i rregullt në Maqedoni dhe një student i rregullt në meteorologji. Ky është imazhi aktual i institucionit. Apeloj vazhdimisht që meteorologjia si degë e fizikës, e cila do të studiohet në Institutin e Fizikës, do të ofrojë mbështetje të plotë në zhvillimin e shkencës dhe në Fakultetin e Shkencave dhe Matematikës. Dua të them se vërtet do të vijë një ditë kur do të pyesim veten, do të shikojmë njëri-tjetrin dhe do të themi, si nuk kemi staf tani, thjesht kush mund të raportojë për motin, klimën dhe ujërat , dhe fatkeqësitë e motit, dhe në lidhje me ndryshimet klimatike. Epo, po, nuk do të ketë, sepse duhet të ketë një strategji për një degë që do të jetë gjithnjë e më e nevojshme në të gjithë sektorët e shtetit. Thjesht, për të bërë një zgjidhje sistematike, për t'u regjistruar në ciklin e parë të studimeve, për të trajnuar personelin, për të punësuar ata dhjetëra që presin punësimin prej disa vitesh dhe thjesht, për të menduar për ata staf që do të jenë jashtëzakonisht të nevojshëm. sepse ka mungesë të madhe të meteorologëve, nuk ka kush të raportojë për motin - thotë Spiridonov.

Shihni të gjithë intervistën më poshtë: 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës