VIDEO INTERVISTË | Petar Georgievski Kamikaza: Kur këngët fillojnë të jetojnë, ato bëhen popullore

Foto: Shtypi i Lirë / Dragan Mitreski

Në prag të dy mega koncerteve të paralajmëruara nga anëtarët e grupit tonë grupi legjendar rock "Memory", pas një pauze 30-vjeçare, së fundmi kanë publikuar dy këngë të reja dhe janë duke përgatitur intensivisht materialin për albumin e ri. Në emisionin e mëngjesit Shtypi i Lirë Një nga themeluesit e grupit dhe një luftëtar për ruajtjen e tingullit cilësor të muzikës në mesin e audiencës ishte i ftuar, Petar Georgievski Kamikaze, i cili foli për sukseset e deritanishme të grupit dhe sigurisht planet për të ardhmen.

"Për ty" është titulli i tyre i ri baladë rock, e cila tashmë ka arritur të gjejë rrugën drejt audiencës së saj dhe të fitojë edhe një herë zemrat e të gjithë atyre që duan të dëgjojnë tingullin e tyre autentik të luajtur nga muzikantë me përvojë dhe të pjekur, siç janë anëtarët e "Memoria".

- Është një guxim i madh të bësh një këngë të re dhe kam kohë që mendoj për këto pak tema, dy prej të cilave tashmë kanë gjetur rrugën te dëgjuesit dhe do të pasojnë edhe 7-8 këngë të tjera, ndër të cilat do të të jenë këngë nga Risto Samarxhiev, Sasho Angelov, Apostol Ikonomov dhe Davor Jordanovski. Do të përpiqem të shprehem në mënyrë garuese, kjo është njësoj sikur të mos vraponi maratonë për 30 vjet dhe të vendosni që nga nesër, kështu do të vrapoj unë një maratonë. Frika se mos lëndohesh, të humbasësh aureolën që ke mbajtur kaq vite, si njeri që bën hite të tilla është vërtet një barrë e madhe, por që kur kaloi "Za Tebe" gjithçka ishte e lehtë, e dinim që ishim të gjithë. rruga e duhur nga grupi, sidomos unë, sepse tërhoqa këmbën e parë.

Pas "Po shkoj te yjet", "Pse zot", "Fotografitë tona" ... vërtet u desh kurajo për një baladë të tillë rock, por filloi të jetojë mes njerëzve, po shkon shkëlqyeshëm deri tani dhe shpresoj. se në koncertin në Shtip më 1 qershor dhe se ajo që do të pasojë më 16 nëntor në Shkup do të këndohet njësoj si këto hite që janë tashmë 30-40 vjet - thotë Georgievski.

Të njohur për atmosferën dhe energjinë unike të koncerteve të tyre, ata po përgatiten për shfaqjet ndoshta më të mëdha që publiku maqedonas do të ketë mundësinë t'i shohë dhe t'i ndjejë, dy mega koncerte që do të mbahen më 1 qershor në Shtip dhe 16 nëntor në Shkup.

- Nuk jam i vendosur të bëj koncerte me çdo kusht, vitin e kaluar kemi luajtur vetëm një herë në Veles, bëjmë mega evenimente dhe ai që do të jetë në Shtip do të jetë mega event, do të jetë koncert në Shtëpinë e Rinisë. Aty “Memoria” pati një nga koncertet më të suksesshme me mbi 3200 bileta, gjë që nuk i ka ndodhur që asnjë grupi tjetër ish-jugosllav të shesë kaq shumë bileta. Tashmë është koha që t'i shpërblejmë shtipanët që na respektuan gjithë këto vite kur ishim aktivë, ata dinin të vijnë në koncerte në Ohër dhe Shkup, Shtipanët janë një nga audiencat më besnike të "Memoria" dhe prandaj dy këngët e para nga albumi i ri për herë të parë do të interpretohen live në Shtip - tha Georgievski për "Sloboden Pechat".

Kënga e dytë që ata publikuan, e cila do të jetë pjesë e albumit të tyre të ri, në fakt është një miks i 4 këngëve popullore maqedonase me përmbajtje patriotike. Vokalët e fuqishëm të Risto Samarxhievit dhe Apostullit Poce Ikonomov këndojnë koret e këngëve të njohura "Edno ime imame", "Për shumë vite maqedonas", "Zavetna" dhe "Hidh, derdh".

- "Memorija" ka një cover të një kënge popullore maqedonase "Crna se chuma zadade", "Maqedonia", "Avpori ka ardhur" në secilin album... kështu që çdo album bëjmë një këngë, këtë herë kemi bërë një. përzierje e disa perlave maqedonase dhe nuk ka arsye për të pasur komente se pse ne mbulojmë muzikën maqedonase dhe çfarë lloj muzike duhet të mbulojmë? Kam shkruar edhe një fjali shumë interesante: “Cilën këngë të këndojmë “tonën” apo “tutën”?

Këtu është "Dirlada", e cila ka miliona tirazhe, është ribërë në koncert në 2017 dhe tani mendoj se ka mbi 7-8 milionë shikime. Nuk ka dasmë maqedonase ku të mos këndosh, e tash të them: “Çfarë të keqe ke, a di të luash vetëm “Dirlada” vetëm se kur nisin të jetojnë këngët popullore - thotë Georgievski.

Intervistën e plotë mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës