VIDEO INTERVISTË | Penov: Me "Maqedonia përsëri krenare" nënkuptojnë "krenarinë" në kohën e Gruevskit?

Risto Penov / Foto: "Sloboden Pechat" / Slobodan Djuric

Përveç Stevo Pendarovskit nga kandidatët për president, të cilët kandidatë të tjerë janë politikanë. Kemi një profesor universiteti që vazhdimisht përsërit “Maqedonia përsëri krenohet”, nuk e di për çfarë krenarie po flasin, a do të thonë “krenaria” në kohën e Gruevskit? pyeti ministri i Pushtetit Vendor Risto Penov në programin e mëngjesit të Shtypi i Lirë.

-Kur shikojmë zgjedhjet, të gjithë merren me shifrat, me parashikimet. Trendet janë të dukshme, raportet janë të dallueshme, pyetja është një dy plus një dy minus dhe çfarë do të ndodhë më pas. Pas këtyre zgjedhjeve, Maqedonia del e mbërthyer me mendjen, sepse diskursi të cilat pohon veten në këtë fushatë nuk i zgjidh problemet që i kemi, por e rrëmben mendjen në një Maqedoni autarkike në kushte kur gjeostrategjia i përzien plotësisht kartat dhe praktikisht do të humbasim në atë hapësirë, por Maqedonia është një vend i vogël, tha Penov. .

Sipas tij, në postin e kryetarit mund të impononi shenjën tuaj, ndryshe nga politikanët e tjerë në shoqëri.

- Në parlament ka debate, nuk më pëlqen parlamenti, prandaj nuk jam në lista. Sidomos në këto diskutime Kush janë ata kuazi-argumente, ofendime. Në Qeveri je i lidhur me procedura, autoritete të të tjerëve, edhe pse dukesh më i fuqishmi, por duart më të lidhura. Me qëndrimin e kryetarit të komunës ka mundësi të prezantoni idenë tuaj, ta realizoni atë”, tha Penov.

Ai tha se ajo që po ofrohet në këto zgjedhje është opsioni evropian, dhe nga ana tjetër, disa parti mendojnë se duhet të dalim nga Bashkimi Evropian, të anëtarësohemi në BRICS, të shpërbëjmë marrëveshjet dhe të mos pranojmë propozimin francez.

“Sa i përket propozimit francez, ne përjetuam një fitore të madhe, nuk dua të them ti-për-ty Bullgari, sepse ishim plotësisht të bllokuar nga Bullgaria. Ata nuk e njohën gjuhën maqedonase, popullin maqedonas, historinë maqedonase. Megjithatë, tani jemi të njohur nga e gjithë BE-ja, theksoi Penov.

Në bisedë ai iu referua faktit se Maqedonia është shtet i varur nga importi dhe se si vendi ka mjaft mish derri, por ushqimi për derrat importohet dhe ka mjaft kultura perimesh, mollë, rrush, por nuk kemi energji, burime energjie.

“Kemi ndërtuar mjaftueshëm fotovoltaikë, por nuk kemi rrymë natën, REK Manastir duhet të na ofrojë rrymë natën, dhe ky termocentral sot prodhon tri herë më shtrenjtë rrymë sesa nëse e blinim në tregun e lirë. Maqedonia është vend i varur nga importi dhe këtë duhet ta kuptojmë të gjithë, shtoi Penov.

Intervista me Ministrin e Vetëqeverisjes Lokale Risto Penov në videon e mëposhtme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës