VIDEO INTERVISTË | Oliver Andonov: Si ta mbështes Siljanovska-Davkovën për presidente, kur ajo pranon një kandidaturë jo statutore të VMRO-DPMNE-së

Oliver Andonov/foto Sloboden Pechat/Slobodan Djuric

Profesor Oliver Andonov është i prerë në pretendimin se lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, gjatë përzgjedhjes së kandidatit për zgjedhjet presidenciale të vendit, në disa nene e ka shkelur Statutin e partisë dhe nuk ka ndërmend të tërheqë padinë e ngritur me Gjykata Administrative e Republikës së Maqedonisë.

Në paraqitjen e tij të ftuar në programin e mëngjesit të Sloboden Pechat, Andonov theksoi se konventa e partisë, në të cilën duhet të zgjidhet kandidati për president, nuk është shpallur publikisht, si dhe nuk janë respektuar dispozitat e tjera të Statutit, pasi kushtet për pjesëmarrje në konventë u tha se secili kandidat duhet të ketë mbështetjen e së paku 30 delegatëve.

- Në Statutin e partisë thuhet qartë se kandidat për kryetar të shtetit mund të jetë kushdo që plotëson dispozitat ligjore. Askund nuk thuhet se kandidati duhet të jetë deputet i VMRO-DPMNE-së e as që të ketë mbështetjen e 30 delegatëve. Askush nuk i njeh ata delegatë, as që i njoh, edhe pse formalisht jam anëtar i partisë - thotë Andonov.

Ai i bëri thirrje kandidates së VMRO-DPMNE-së, Gordana Siljanovska-Davkova, që të hetojë procedurën me të cilën është përzgjedhur për të përfaqësuar partinë në zgjedhjet presidenciale, fillimisht si profesoreshë nga Fakulteti Juridik, e më pas si presidente e mundshme e ardhshme e Maqedonia, i cili njofton se do të jetë korrigjues ndaj qeverisë.

Andonov po ashtu thotë se është ende anëtar i VMRO-DPMNE-së, së bashku me simpatizantët e tjerë të fraksionit partiak, i cili angazhohet për demokratizimin dhe kthimin e pozitave ideologjike të partisë, por në këto kushte nuk mund ta mbështesë Gordana Siljanovska-Davkovën në gara për president.

- Si mund ta përkrah dikë që vjen në parti si ish-ministër i Cërvenkovskit nga një derë e vogël, ta themi në mënyrë pezhorative, si kandidat për kryetar të VMRO-DPMNE-së. Si i djathtë, si anëtar i VMRO-DPMNE-së, si ish-funksionar në organe të ndryshme të partisë, nuk mund të lejoj një luks të tillë të shkoj kundër angazhimit tim ideologjik - thotë Andonov.

Ai po ashtu tha se nuk ka ambicie të jetë kandidat për president apo të propozohet për ndonjë post tjetër shtetëror.

Ndiqni të gjithë intervistën me të ftuarin tonë në video:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës