VIDEO INTERVISTË | Neskoski: Italia, Kili, Anglia dhe Maqedonia janë të vetmet që janë ngjitur në vullkanin më të lartë në botë

Nikola Neshkoski/foto Sloboden Pechat/Slobodan Djuric

Nikola Neshkoski dhe Ilija Derevjov janë maqedonasit e parë që ngjiten me biçikletë në vullkanin më të lartë në botë "Ochos del Salado" (Sytë e kripës). Është 6.893 metra i lartë, ndodhet në Ande, në kufirin mes Argjentinës dhe Kilit.

Kjo ekspeditë ekstreme është ndryshe nga çiklizmi i zakonshëm malor, sepse terreni është i ndryshëm, ka më shumë kalërim, theksojnë Neshkoski dhe Derevjov. Dëshira për këtë lloj udhëtimi aventureske si midis alpinistëve ashtu edhe çiklistëve filloi disa vite më parë.

Në vitin 2020, të ngopur nga ngjitjet "e thjeshta" malore, ata filluan të mendojnë për diçka ndryshe, më ekstreme. Praktika e tyre fillon me ngjitjen e majave që nuk mund të ngjiten, por çdo rrugë ju lejon të zbrisni me biçikletë. Kjo do të thotë se duhet të gjesh një mënyrë për ta ngjitur biçikletën në majë, me shtytje ose në shpinë, ka teknika të ndryshme, shpjegon Neskoski për “Sloboden Pechat”.

– Filluam me Afrikën, Kilimanxharon, vazhduam me Damavandin në Iran, më pas Etna, Ararat dhe sipas logjikës së gjërave donim të shkonim më lart dhe më ekstrem. Ne vendosëm për “Ojos del Salado”, i cili u ngjit për herë të parë me biçikletë tre vjet më parë. Deri më tani ka pasur vetëm disa ekspedita çiklistike që janë ngjitur në të, vendas nga Kili dhe Argjentina, Italia dhe tani Maqedonia - thotë Neshkoski.

Në ekspeditë ishin gjithsej dhjetë veta, të gjithë banorë të territoreve të ish-Jugosllavisë, tetë të tjerët u ngjitën në këmbë, kështu që bashkëbiseduesit tanë tregojnë se kanë pasur ndihmë të madhe prej tyre.

– Ne ishim më të rinjtë në grup. Ishte shumë argëtuese, kaluam një 14 ditë shumë të bukur dhe interesante, dua t'i falënderoj publikisht, sepse na ndihmuan shumë me biçikletat, e dini, merrni, varni, mbani... grupi punoi si një - tha Neshkoski.

Në këtë rajon është karakteristikë një erë shumë e fortë. Shumë heqin dorë për shkak të erës së pakëndshme. Deri më tani, një numër i vogël ekspeditash e kanë ngjitur këtë majë.

– Në një ekspeditë para nesh, një çiklist nga Kili arriti diku rreth 6200 metra dhe u dorëzua për shkak të erës. Një vit më parë askush nuk arriti ta ngjitej. Deri tani disa persona e kanë ngjitur me biçikleta. Ekspeditat Evropiane dhe Kiliane. Nga nacionalitetet ka italianë, kileanë, anglezë dhe ne maqedonas - thotë me krenari Neshkoski.

Shihni të gjithë bisedën më poshtë:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës