VIDEO INTERVISTË | Matijaz Nemets: Serbia është një partner i rëndësishëm për ne, por Vuçiq dëshiron të luajë rolin e Titos

Deputeti i Parlamentit Evropian - Matthias Nemets

Matijaz Nemets u zgjodh në zgjedhjet evropiane në Slloveni si i vetmi eurodeputet nga socialdemokratët në pushtet. Në mandatin e kaluar të eurodeputetit, Matijaz Nemets ishte një nga eurodeputetët më të zëshëm që avokoi për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE sa më shpejt të ishte e mundur.

- Në BE ka skeptikë, por unë gjithmonë i pyes se si do të ishte BE-ja sot në kontekstin e luftës aktuale në Ukrainë, nëse Bullgaria dhe Rumania nuk do të ishin anëtarët tanë? Çfarë do të kishte ndodhur në kontinent nëse këto dy vende do të ishin lënë jashtë integrimit evropian – thotë Nemets në një intervistë për Free Press.

Ai beson se Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria kanë shanse të anëtarësohen shpejt. Ai është skeptik për Serbinë pasi siç thotë ai, Vuçiq dëshiron të luajë rolin e Titos.

Më shumë në intervistën me eurodeputetin Matiaj Nemets në videon e mëposhtme.

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës