VIDEO INTERVISTË | Matematikanët nuk duhet të kenë dilemë se cilën shkollë të mesme të zgjedhin - MIG, thotë Ivano Bozhinovski

Ivano Bojinovski / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Ivano Bozhinovski është student i vitit të parë në Shkollën e Mesme Matematiko-Informative (MIG). Kjo shkollë ekziston prej katër vitesh dhe Bozhinovski, si dashamirës i madh i matematikës, për këtë gjimnaz e ka mësuar vitin e kaluar kur ka menduar se ku do të vazhdojë shkollimin përmes rrjeteve sociale.

- Edhe në shkollën fillore e dija që doja të vazhdoja të studioja më hollësisht për matematikë dhe informatikë. Prandaj kur mësova për këtë shkollë të mesme (MIG), përmes grupeve në Facebook, e kuptova menjëherë se doja të regjistrohesha atje. Fillimisht prindërit menduan nëse ishte një mundësi e mirë, pasi është një shkollë e re, por pasi bëmë disa kërkime dhe pyetëm disa profesorë, kuptuam se këtu duhet të regjistrohen të gjithë fëmijët që pëlqejnë matematikën, informatikën dhe fizikën. Tani mund të konfirmoj nga përvoja personale se nuk kam gabuar me zgjedhjen. Mendoj se këtu mund të them se kam mbështetje dhe ndihmë të nivelit të lartë nga i gjithë vendi - thotë Bozhinovski. Shtypi i Lirë.

Provimi pranues nuk ishte aspak i vështirë dhe inkurajoj këdo që e konsideron të provojë.

– Nuk ishte aspak e vështirë për mua. Provimi pranues përbëhet nga një test i matematikës dhe një test i fizikës. Shkuarja në gara më parë më ndihmoi shumë në përgatitjen për këto teste. Besoj se çdo student që shpreh dashuri për këto lëndë do ta ketë të lehtë. Testet janë formalitet - tha Bozhinovski.

 

VIDEO INTERVISTË | Maqedonia është e mbushur me fëmijë që zotërojnë matematikë, fizikë dhe informatikë, thotë profesor Stankoviq nga MIG.

Ai shton se shokët e tij që janë gjysmëmaturantë të këtij viti tashmë janë të sigurt se do të regjistrohen në shkollën e mesme Matematikë-Informacion.

Ndiqni më poshtë bisedën e plotë:

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës