VIDEO INTERVISTË | Mangova: Aktorët politikë luajnë me nacionalizmin kur janë të dobët për të sjellë rezultate vetë

Ilina Mangova / Foto: "Sloboden Pechat"

“Nacionalizmi perceptohet si problem në Maqedoni, Mal të Zi dhe Bosnje-Hercegovinë. Tre vendet e Ballkanit Perëndimor që janë shumë-etnike, ku nacionalizmi përdoret si mjet konfrontimi mes elitave politike kur ato nuk japin rezultate”, tha Ilina Mangova, Këshilltare Rajonale për Evropën nga Instituti Republikan Ndërkombëtar (IRI) në programin e mëngjesit të “Sloboden Pechat”, duke komentuar sondazhin e tyre të fundit.

Ajo shtoi se partitë politike dhe liderët u identifikuan në sondazh si më përgjegjëset për shkaktimin e nacionalizmit, të ndjekur nga fuqitë e huaja dhe mediat.

“Kjo tregon përgjegjësinë e këtyre aktorëve politikë që luajnë me nacionalizmin kur janë të dobët në vetvete për të sjellë rezultate dhe institucione të forta që do t'i shërbejnë qytetarëve. Qytetarët presin që institucionet të funksionojnë, jo të keqpërdoren politikisht, por të funksionojnë duke ofruar shërbime”, tha Mangova.

Ajo shtoi se përgjegjësia kryesore e liderëve politikë duhet të jetë, paralelisht me funksionimin e procesit të integrimit evropian, të menaxhojnë marrëdhëniet ndëretnike në mënyrë pozitive dhe konstruktive, në mënyrë që nacionalizmi të mos kthehet në problem.

Më shumë nga biseda me Mangovën në videon e mëposhtme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës