VIDEO INTERVISTË | Lesoski: Nuk është serioze që një person të mos dalë të votojë

Darko Lesoski / Foto: Sloboden Pechat / Slobodan Djuric

- Për mendimin tim është joserioze që njeriu të mos dalë për të votuar, por ndonjëherë në demokraci ndodhin periudha të tilla dhe situata thuajse apatike. Unë mendoj se fqinjët tanë i kanë kaluar ato sëmundje. Nuk e di nëse kanë kaluar në vendin tonë, por mendoj se jo – tha shkrimtari Darko Leshoski në emisionin e mëngjesit “Sloboden pechat” në bashkëpunim me CIVIL Media dhe Trn.mk.

Ai shtoi se njeriu duhet të jetë i pastër para vetes dhe të dalë e të thotë: kjo sepse kam bërë një zgjedhje të gabuar me votën e fundit dhe anasjelltas.

- Fizikisht ne jemi tashmë në BE, është njësoj si të më pyesësh a quhesh kështu apo quhesh ndryshe. Sado shalabizerë të tingëllojë, nuk mund të jetë Greqia në Evropë, Bullgaria, Serbia dhe Shqipëria përpiqen në atë drejtim, ne duhet të fantazojmë dhe të përpiqemi për kombet nordike - përfundoi Lesoski.

– “Poet”, duhet ta pranoj, është një fjalë shumë joreale për përditshmërinë tonë. Është shumë më e lehtë për mua, është pranuar prej kohësh, të perceptoj veten vetëm si një medium. Nuk i konsideroj të gjitha të miat, mendoj se vjen nga diku, diçka. Më përdor për të kaluar nëpër trurin tim dhe për të dalë. Nuk e konsideroj timen, nuk e konsideroj veten krijues me atë ego – tha Leshoski.

Ai shtoi se nuk ka rituale që e frymëzojnë të shkruajë.

- Ai perceptim vjen vetvetiu, kur është tek ajo dhe ajo nuk të pyet ty - tha Leshoski.

Lidhur me karnavalin e Vevçanës, ai theksoi se karnavali sipas definicionit është një polemikë.

- Për të mos ofenduar njerëzit, mendoj se kemi rekurs në këtë drejtim. Shumë më herët, ajo kritikë dhe tallje shihej më liberale, dhe tani njerëzit janë disi mendjengushtë dhe e shohin atë si një sulm personal, pa marrë parasysh se vetë ato maska ​​janë një lloj talljeje, para së gjithash, me veten e tyre, si një shoqëri, më tej dhe në shënjestër të disa kritikave. Ne po kthehemi prapa në kuptimin që kur harrojmë të bëjmë shaka, të qeshim, është e tmerrshme - beson Leshoski.

Më poshtë mund ta ndiqni të plotë intervistën me Leshovskin:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës