VIDEO INTERVISTË | Kuzeska: Mickoski dhe Taravari nuk duhet të fshehin se çfarë kanë rënë dakord

Bogdanka Kuzeska / foto Sloboden Pechat / Slobodan Djuric

Stevo Pendarovski do të jetë kandidat për kryetar të shtetit, të cilin e ka konfirmuar LSDM-ja Bogdanka Kuzeska zëdhënësja e partisë në programin e mëngjesit të Shtypi i lirë.

Vendimi i menaxhmentit duhet t'i shkojë Bordit Ekzekutiv dhe Bordit Qendror. Sipas Kuzeskës, presidentin Pendarovski edhe herën e kaluar e kanë përkrahur rreth 30 parti nga bashkësitë e ndryshme etnike dhe kjo mbështetje ekziston edhe tani. Mbështetje për Stevo Pendarovskin vjen edhe nga qytetarët të cilët dinë të njohin punën dhe mundin e një njeriu që është investuar plotësisht në mandatin e kaluar për të qenë president i të gjithë qytetarëve, sqaron ajo.

“Stevo Pendarovski arriti të rikthejë reputacionin dhe dinjitetin e pozitës së presidentit të shtetit dhe besoj se edhe tani do të njihet nga të gjitha palët, veçanërisht për faktin se mbështet fuqishëm rrugën evropiane të Maqedonisë”, vlerëson zëdhënësja Kuzeska.

Siç shpjegon ajo, në politikë mund të ndryshohen shumë gjëra, por nuk duhet të ndryshohen angazhimet e partive që kanë thënë se mbështesin rrugën evropiane. Ata duhet të mbajnë këtë qëndrim.

Nga ana tjetër, Kuzeska konsideron se edhe Taravari edhe Mickoski i mungon transparenca për të vepruar me ndershmëri para qytetarëve në këto zgjedhje.

- Nuk dëgjuam se çfarë marrëveshje kanë Hristijan Mickoski dhe Arben Taravari sepse nuk e fshehin mbështetjen publike për njëri-tjetrin. Ne i kemi parë ata në tavolinë së bashku më parë, por më pas ajo marrëveshje dështoi, ata nuk mund të bien dakord për shumë gjëra të rëndësishme. A u pajtuan Taravari dhe Mickoski, çfarë ranë dakord, duhet t'i thonë opinionit. A ka mundësi që Mickoski të tërhiqet nga ideja për shfuqizimin e qeverisë teknike, por edhe nga marrëveshja për kryeministër shqiptar njëqind ditë para zgjedhjeve. Gjithçka është e paqartë, dhe më e rëndësishmja është nëse është arritur diçka për ndryshimet kushtetuese - thotë Kuzeska.

Zëdhënësja e LSDM-së sqaron se VMRO-DPMNE nuk janë konsekuente në politikat e tyre dhe si shembull për këtë e përmend marrëveshjen e Prespës.

“VMRO-DPMNE-ja fillimisht e mohoi marrëveshjen e Prespës, më pas thanë se puna është kryer dhe tani po kthehen dhe thonë se do ta anulojmë. Është një qasje e pandershme ndaj qytetarëve”, tha Kuzeska.

Më shumë nga intervista me Bogdanka Kuzeskën shikoni në videon më poshtë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës