VIDEO INTERVISTË | Jove Kekenovski: Ne gjithmonë negociojmë në dëmin tonë

Jove Kekenovski/foto Sloboden Pechat/Slobodan Djuric

Profesori universitar Jove Kekenovski beson se ndoshta është koha që një nga liderët tanë politikë t'u shpjegojë partnerëve tanë në Bashkimin Evropian se ne kemi nevojë për një pozicion të barabartë në marrëdhëniet tona me Bullgarinë dhe se mosmarrëveshja bilaterale me këtë vend duhet të lihet të zgjidhet. pasi Maqedonia të bëhet e plotë.anëtare e Unionit.

– Ne negociojmë, por negociojmë gjithmonë në dëmin tonë. Gjithë këto vite negociatash, realisht nuk mbaj mend një zgjidhje që nuk ka dalë dhe nuk ka qenë në dëmin tonë. Qoftë në këtë moment apo më vonë. Doli se jemi shumë joparimorë, gjegjësisht të butë në atë segment, thotë Kekenovski në daljen e tij në programin e mëngjesit të Sloboden Pechat.

Sa i përket negociatave aktuale me Bullgarinë, ai vlerëson se ministri i Jashtëm Bujar Osmani ka bërë dëm të vërtetë.

- Mendoj se nëse kreu i Ministrisë së Punëve të Jashtme do të ishte maqedonas, dikush që e do vendin e tij, popullin e vet, nuk do të kishim pasur aq shumë lëshime me Bullgarinë sa kemi bërë dhe do të kishim një marrëveshje të turpshme që. shkel mbi dinjitetin tonë dhe që u lejon atyre të rishikojnë pa turp historinë e tyre për llogarinë tonë - shton profesori.

Në intervistë, ai iu referua të ashtuquajturit “Çështjet e Hagës”, të cilat me rekomandimin e Këshillit të Evropës duhet të rihapen. Megjithatë, ai është i befasuar nga partitë më të mëdha maqedonase, të cilat vazhdimisht e injorojnë këtë çështje, sidomos pas të ashtuquajturave parti. Blloku politik shqiptar njoftoi publikisht se e konsideron këtë çështje të mbyllur.

"Krimet kundër njerëzimit nuk skadojnë dhe prandaj kjo çështje nuk duhet të trajtohet si e mbyllur", shtoi Kekenovski.

Profesori nuk ka dashur të spekulojë se kush do t'i fitojë zgjedhjet e ardhshme, por ka pranuar se do të ishte i lumtur nëse do të fitonte VMRO-DPMNE. Megjithatë, ai nuk është i sigurt se partia që ai e përkrah do të mund ta formojë lehtësisht qeverinë dhe se kryeministri i ri do të përballet me krimin, i cili sipas Kekenovskit ka depërtuar në çdo pore të shoqërisë.

- Më e rëndësishmja është përzgjedhja e kuadrove, në vend të pasardhësve të vendosen njerëz cilësorë - theksoi Kekenovski.

Ndiqeni të gjithë intervistën me të ftuarin tonë në videon e mëposhtme:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës