VIDEO INTERVISTË | Ibrahim Mehmeti: Ndërhyrja e Kurtit mund të çojë në ndarje më të mëdha në kampusin shqiptar

Ibrahim Mehmeti/foto Slobodan Pechat/Slobodan Djuric

E pyetur për rezultatin e zgjedhjeve në kampusin politik etnik shqiptar, analisti politik Ibrahim Mehmeti në një intervistë me Shtypi i lirë tha se derisa të zbardhen përçarjet në Aleancën për Shqiptarët, është e vështirë të parashikohet përfundimi.

“Në bllokun politik shqiptar, kjo kohë është shumë më e komplikuar, BDI-ja ka një lidership të caktuar, por derisa të zgjidhet situata me Aleancën për Shqiptarët, ai rezultat nuk mund të parashikohet. “Duke parë nga jashtë, AA është mjaft e ndarë”, thotë Mehmeti.

I pyetur për ndikimin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, Mehmeti tha se ishte një lloj ndërhyrje e jashtme që mund të çonte në ndarje më të mëdha në kampusin shqiptar.

“Ndikimi i Kurtit është më shumë që qytetarët të zgjedhin njërin apo tjetrin bllok në kampusin politik shqiptar dhe jo konkretisht për Kurtin, megjithëse ai dhe partia e tij u përpoqën të regjistronin një parti këtu, por nuk ndodhi. Nuk do të thosha se ai dhe partia e tij janë kaq të popullarizuar, por më tepër ndikimi tek njerëzit, pra ata që kanë simpati për Kurtin, për të fituar dhe ndërtuar simpati për partitë shqiptare opozitare. Ajo që mendoj se mund të jetë problem është se mund të çojë në një ndarje në kampusin shqiptar, si politikisht ashtu edhe mes qytetarëve, sepse me këtë tashmë kemi një faktor të jashtëm që mund të ndikojë në ato ndarje që mund të bëhen edhe më të mëdha”, përfundoi Mehemti. .

Më shumë nga intervista me Mehmetin në videon e mëposhtme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës