VIDEO INTERVISTË | Haxhi Janev: Frika se Rusia do të sulmojë një shtet anëtar të NATO-s po rritet

Prof. Metodi Haxhi Janev / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Fakti që janë shtrëngon jo vetëm retorikën por и serioziteti i tij që çon në një lloj përshkallëzimi më të madh, ose Rusia mund të godasë një shtet anëtar të NATO-s janë afrohet më shumë për shkak të interpretimit të ligjit ndërkombëtar të luftës, i cili aktualisht sigurimi i armëve nuk i bën në vetvete shtete anëtare të NATO-s. si palë në konflikt. Megjithatë, fakti që janë shpall instruktorët që do të ishin në terren në Ukrainë и do të përfshihej personalisht në proceset e dorëzimit të sistemeve të reja luftarake, duket se këto vende janë një objektiv legjitim i Rusisë. Këtë e theksoi profesori Metodat Hadzi Janev në paraqitjen e tij të ftuar në emision Shtypi i lirë.

- Teorikisht, ekziston rreziku që Moska të mund të veprojë në pikat kufitare të Ukrainës me vendet e NATO-s, kur sistemet e reja luftarake të shpallura të dorëzohen në Kiev. Sipas ligjit ndërkombëtar ushtarak, ky është një objektiv legjitim për ushtrinë ruse dhe është në përputhje me planin e luftës. Megjithatë, kjo do të reflektohet në kuptimin politik të të dyja palëve dhe tani për tani mbetet e paqartë se si do të reagonte NATO në një situatë të tillë të mundshme. Nëse ai do të tërhiqet apo edhe Aleanca do të vendosë të veprojë, mbetet e paqartë dhe e pasigurt, të paktën tani për tani - thekson Haxhi Janev.

Më shumë nga intervista dhe temat e bisedës me Haxhi Janev mund të shihni në videon e mëposhtme.

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës