VIDEO INTERVISTË | Haxhi Yanev: Me sulmin ndaj Izraelit, Irani donte të testonte fuqinë mbrojtëse të armikut

Metodij Haxhi Janev / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Në këtë moment është shqetësues fakti që këshilli i sigurisë i Izraelit ka marrë një vendim se ky vend do të hakmerret sërish ndaj sulmit me dron nga Irani. Mbetet e paqartë se si dhe kur do të kryhet, ku për qëllime operative nuk bëhet e ditur për momentin. Mirëpo, interesante është edhe ajo që është aktuale, si reagoi Irani dhe kreu sulmin me dron ndaj Izraelit. Këtu, me sulmin, Teherani donte të testonte fuqinë për të mbrojtur armikun dhe në bazë të të dhënave të mbledhura të ndërtonte një strategji për ndërhyrjen e ardhshme ushtarake - thotë profesori Metodi Haxhi Janev në emisionin e mëngjesit.

- Ata nuk kishin ndërmend të shkaktonin dëm me këtë sulm. Ky është një tip klasik… i zbulimit të forcës brutale. Kur shihni arsenalin që ata përdorën, ata nuk përdorën raketa supersonike, kështu që mund të themi se duan të arrijnë befasi për ta kapërcyer atë. Ata testuan dy gjëra. Ata së pari testuan vendosjen e sistemeve të mbrojtjes ajrore të Izraelit dhe aleatëve të SHBA. Së dyti, ata testuan se cila është në të vërtetë toleranca e sistemit në praktikë. Pra, sa raketa mund të mbajë ai sistem në një moment të caktuar. E gjithë kjo është një parametër që mund ta merrni nëse keni spiunë të fshehtë ose nëse e bëni me dhunë në luftë - thotë Haxhi Janev.

Më shumë nga biseda me Metodi Haxhi Janev në videon e mëposhtme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës