VIDEO INTERVISTË | Funk Shui: Të qenit këtu na frymëzon dhe na bën të lumtur

Këpucë Funk/ Foto: “Sloboden Pechat” / Dragan Mitreski

Kur flasim për freskinë dhe shprehjen unike muzikore në muzikën maqedonase, ata gjithmonë e pohojnë veten pa pretendime dhe sinqeritet. "Funk Shui", grupi që më së shumti del nga kategoria e “të rinjve” dhe hyn në kategorinë e muzikantëve “seriozë”. Kohët e fundit, në Shkup ka një qendër të re kulturore, Laboratori dhe pikërisht aty, përshtaten me të tyren shfaqje koncerti, të cilat publiku do të ketë mundësinë t'i shohë dhe t'i ndjejë 26 Prill në orën 21:XNUMX.

Gjithmonë në humor për një bisedë dhe këtë herë brenda Shtypi i Lirë folëm për disa tema të rëndësishme për ta dhe që i shtyjnë përpara për të krijuar muzikë të re, për të qëndruar këtu, në përputhje me përgjegjësinë për të ndarë atë që mbartin brenda vetes si muzikantë.

– E bukura është se më parë ndoshta ne ndiqnim maksimat dhe paradigmat e artit maksimalist dhe shihnim gjithçka “të plasaritur” ose “punësuar”, siç do të thoshin idhujt tanë K15. Tani po shikojmë të gjitha aspektet dhe potencialet për të "reduktuar" dhe "tërhequr", siç tha një tjetër yll i muzikës, për t'i bërë këngët tona më të qarta, më koncize, më specifike, më të thjeshta dhe më të lehta për t'u thënë. Në muzikën e re që po bëjmë për momentin, mendoj se gjërat do të jenë shumë më të thjeshta, do të ketë maksimumi dy akorde – thotë Luka për muzikën e re që po krijojnë për momentin.

Pas dy koncerteve të shitura vitin e kaluar në MKC, tani do t'i dëgjojmë dhe i shohim në Laboratorium, vendi i ri për të cilin thonë se janë shumë të emocionuar.

- Jemi shumë të emocionuar, sepse ka një vend të ri në Shkup, koncertet tona të fundit ishin në MKC, dhe Laboratoriumi është një vend i ri dhe ky do të jetë një lloj koncerti i ri. Jemi të emocionuar të përjetojmë diçka të re, veçanërisht me audiencën e Shkupit. Dhe muzika e re që bëjmë është shumë e lirë dhe spontane, kështu lindi ideja e këtij koncerti - tregon Mihaili për koncertin e datës 26 në Laborator.

Biseduam edhe për një temë më të ndjeshme, nëse ia vlen të luftohet që të rinjtë të qëndrojnë në Maqedoni dhe sa është e vështirë të kapërcesh të gjitha pengesat në rrugën drejt pikës së dëshiruar.

– Ne jemi muzikantë dhe është e trishtueshme të mendosh se duhet të kufizohemi në një territor dhe nuk shoh se jemi ankoruar disi këtu. Po, ne vijmë nga këtu, por kjo nuk do të thotë asgjë, ne e luajmë muzikën tonë kudo dhe është mirë që me profesionin tonë mund të dalim jashtë. Nga vjen, jo vetëm duhet të qëndrosh atje, por duhet të synosh edhe më tej – thotë Martina.

- Nuk dihet nëse është çmenduri apo inteligjencë përgjegjësia që do të ndiente një i ri të qëndronte këtu. Ka seriozisht shumë punë, më shumë sesa mund ta imagjinoni, për më shumë tema nga sa mund të imagjinoni, jemi në deficite të mëdha dhe është mosmirënjohje të japim frytet e sistemeve që tashmë kanë mjaftueshëm. Edhe pse do të ishte shumë më e lehtë, shpirti im do të ndihej më i lirë nëse do të shkoja atje, sepse nuk ka dhimbje që ne të gjithë e mbajmë këtu gjatë gjithë kohës, nuk ka presion në kokë, shpatulla, gjunjë dhe rrugët e frymëmarrjes, veçanërisht kur fillojmë të ngrohemi në dru – thotë Luka.

- Ne e duam vendin, qytetin... dhe gjejmë atë që na pëlqen këtu dhe e bëjmë. Fakti që ne mund ta eksportojmë në një farë mënyre, këtë e bëjmë dhe kjo na bën të lumtur dhe fakti që jemi këtu na gëzon dhe na frymëzon disi - e mbylli Mihail bisedën me një notë pozitive.

Të gjithë bisedën me “Funk Shui” mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës