VIDEO INTERVISTË | Elmi Aziri: Trazirat në AA është një veprim i planifikuar mirë për të dëmtuar partinë

Eljmi Aziri / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Këtu në Aleancën për Shqiptarët, mendoj se publiku i di ngjarjet, mbizotëron mendimi se këto shqetësime nuk kanë qenë spontane. Edhe dimensioni kohor është planifikuar mirë janë për ta dëmtuar atë AA. Kështu, opinioni mbizotëron në publik dhe në strukturë. Natyrisht, të gjitha këto zhvillime na morën kohë për të marrë vendime për çështje të caktuara.

Çfarë janë Sa i përket kandidatëve për president, as që e dinim që zoti Arben Taravari do të ishte kandidat presidencial sepse kur folëm me të ai e hodhi poshtë kategorikisht këtë mundësi - thotë ai. Elmi Aziri nënkryetar i partisë Aleanca për Shqiptarët dhe deputet.

Siç shpjegon Aziri çfarë të mahnit është ajo që Z. Taravari zgjodhi t'i shprehte qëndrimet e tij para kryetarëve të partive të tjera opozitare, përmes konferencave për shtyp apo përmes Facebook-ut, në vend që ta bënte para autoriteteve partiake, gjë që ishte e papranueshme për ta.

Sipas Azirit, qëndrimi i marrë nga Kryesia Qendrore në zgjedhje është ende i vlefshëm në parti janë kryhet në mënyrë të pavarur.

Por pas ngjarjeve në parti, së shpejti duhet të pasojë një riorganizim i vogël i organeve janë pret të janë diskuton ndryshimet e mundshme të qëndrimit. Këtë qëndrim mund ta ndryshojë vetëm Kuvendi qendror, i cili është organ më i madh se kryesia qendrore. A do ju janë ndryshon ose nuk do të ndryshojë janë ndryshimet varen se cilat argumente do të jenë në tavolinë, sqaron Aziri.

Duke komentuar angazhimet programore që kandidati për president Arben Taravari i shpalli në një konferencë për media për tri kushtet për ndryshimin e Kushtetutës, Elmi Aziri thotë se nuk janë asgjë e re, por se ajo ka qenë gjithmonë baza e platformës së partisë. Ai kujtoi se para pesë vitesh partia ka promovuar fushatën “Mos më kushtëzo me 20 për qind”. si protestojnë për hir të si çfarë thotë qëndrimi përçmues ndaj gjuhës shqipe.

“Jemi të vetëdijshëm për nevojën e miratimit të amendamenteve kushtetuese, të vetëdijshëm për prioritetin që ka shteti dhe rajoni në tërësi, kur janë sjellë, kur janë Propozimi francez u votua në Parlament, nuk e kushtëzojmë me 20 për qind, duke i dhënë përparësi perspektivës evropiane të vendit, duke marrë parasysh të gjitha zhvillimet, rrethanat dhe sfidat që ka rajoni dhe në atë drejtim thamë, OK. Edhe një herë do të bëjmë lëshime, do të tolerojmë për shkak të prioritetit që ka shteti”, thotë Elmi Aziri, nënkryetar i Aleancës për Shqiptarët. Shtypi i lirë.

Më shumë nga intervista e Azirit në intervistën e mëposhtme...

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës