VIDEO INTERVISTË | Dimitar Apasiev, Majtas: Historia po përsëritet dhe para nesh është ndarja ideologjike e partizanëve, supremacistëve dhe ballistëve

Dimitar Apasiev / Foto: "Sloboden Pechat" / Dragan Mitreski

Me “pasokizimin” e LSDM-së është përfunduar pjesa e parë e detyrës së së majtës, e cila në përbërjen e ardhshme parlamentare do të jetë opozitë dekonstruktive ndaj pushtetit, bazuar në luftën ideologjike mes të majtës dhe të djathtës. Dimitar Apasiev, presidenti i së majtës.

Në programin e mëngjesit të Sloboden Pechat, ai iu referua koalicionit të ri parlamentar që po bëhet, mes VMRO-DPMNE-së dhe “Vredit”.

– “Vlerat” janë jo balliste dhe kjo është shumë e rrezikshme. Janë të hapura me hartat e “Shqipërisë së Madhe”, shih monumentet e atyre “kasapëve” në Gostivar, përdhosja e monumenteve të flamurit maqedonas, kaq vaji i tyre. Ata që vijnë tani janë më keq, se nuk e ndjejnë vendin si të tyren. Edhe këta paraardhës të BDI-së nuk e kanë ndjerë se është e tyre, por janë detyruar të luajnë disa nota perëndimore, sepse rastet e Hagës u kanë varur në qafë - tha Apasiev.

Ai beson se Maqedonia po përjeton një rikthim në histori dhe një përplasje mes partizanëve dhe ballistëve, si dhe partizanëve kundër supremacistëve.

– Ne po e kthejmë historinë në një të ashtuquajtur Procesi hegelian dhe përplasja e së majtës dhe e djathtës dhe lufta e partizanëve, supremacistëve dhe ballistëve - theksoi Apasiev.

Si alternativë ndaj sistemit aktual, ai propozon “socializmin në mënyrën maqedonase”, si një analogji me socializmin kinez. Apasiev pohon se “Perëndimi është në procesin e dekadencës, në ndryshim nga Kina, e cila është në rritje”. Kjo situatë në gjeopolitikë, sipas tij, do të sjellë ndryshime të mëdha në marrëdhëniet ndërkombëtare që do të sjellin ndryshime edhe këtu, pas së cilës do të mund të vendoset socializmi edhe në Maqedoni.

Ai është i bindur se një shtet i tipit të ish-Jugosllavisë është i vetmi vend ku popujt ballkanikë mund të realizohen plotësisht dhe të bëjnë politikë serioze.

– Mantra e parë është se Jugosllavia ishte e tejmbushur me borxhe dhe falë huave të huaja ne jetuam. Faktografia është krejt e kundërta, tani ne, ish-republikat amerikane, jemi shtatë herë më shumë në borxh se Jugosllavia kur u shemb. Çfarë shikoni materialisht si përfitim? Këtu duhet të jetojmë shtatë herë më mirë sipas asaj logjike, kështu pyet Apasiev.

Ndiqni të gjithë intervistën me të ftuarin tonë në linkun:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës