VIDEO INTERVISTË | Derevjov: Në vullkanin Ojos del Salado pamë shumë kafshë, madje edhe flamingo

Ilija Derevjov/foto Sloboden Pechat/Slobodan Djuric

Ojos del Salado është vullkani më i lartë aktiv në botë. Sipas Programit Global të Vullkanizmit të Institutit Smithsonian, shpërthimi më i fundit i njohur ka ndodhur rreth 1.300 vjet më parë. Megjithatë, ka edhe disa dëshmi të emetimit të sasive të vogla të hirit në vitin 1993, gjë që definitivisht do ta cilësonte vullkanin si historikisht aktiv. 

Nikolla Neshkoski dhe Ilija Derevjov nuk u trembën nga shpërthimet dhe vendosën për një aventurë për të pushtuar këtë vullkan. Me këtë, ata hyjnë në histori si maqedonasit e parë që u ngjitën në Ojos del Salado me biçikletë.

– Ajo që ndodhi në shekullin e kaluar nuk luajti asnjë rol për ne, ky vullkan nuk ishte aktiv për një kohë të gjatë, kështu që u përjashtua mundësia që diçka e tillë të na ndodhte. Për shembull, Etna është një vullkan aktiv, por gjeologët nuk të lënë të ngjitesh në majë - thotë Derevjov për "Sloboden Pechat".

Nga ana logjistike, nga ky këndvështrim, gjithçka shkoi normalisht sipas planit, nuk pati shqetësime apo vështirësi.

– Pika e parë nis nga Shkupi, e kishim më të vështirë të largoheshim nga këtu me avion për të shkuar në Kili nga rruga përgjatë vullkanit. Ishte, sinqerisht, gjysma e sfidës për ne që të arrijmë atje. Ka ndodhur që fluturojmë në një periudhë kur ka mjegull. Fluturuam me “Turkish Airlines”, kompania ka një politikë të tillë, ata nuk fluturojnë në një shkallë të caktuar të mjegullës, na e anuluan fluturimin, kështu që na u desh të menaxhonim nga aeroporti në aeroport me bagazhe të mëdha - shpjegon Derevjov.

Është interesante se në këtë zonë të shkretë bashkëbiseduesit tanë kanë arritur të takojnë kafshë.

- Për një mrekulli ka kafshë, deri diku ka edhe bimësi, liqenet e kripura prej nga e ka marrë emrin vullkani, por mbi 4 metra tashmë ndjehet peizazhi i shkretëtirës. U takuam me lama, minj dhe flamingo. Sa më lart të ngjitesh, lëvizja vështirësohet sepse fryn erë shumë e fortë, nëse është -000 gradë celcius, ndjehet si -10 gradë, prandaj edhe shumë ekspedita para nesh kanë hequr dorë - thotë Derevjov.

Shihni të gjithë bisedën më poshtë:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës