VIDEO INTERVISTË | Boban Mirkovski: "Album" nuk është vetëm album muzikor, por është edhe kujtim dhe respekt për muzikën argëtuese maqedonase

Boban Mirkovski - pianist

Në emisionin e lajmeve të Shtypi i Lirë, mëngjesin e sotëm i ftuar ishte pianisti Boban Mirkovski, i cili ndër të tjera foli edhe për albumin e tij të fundit muzikor ku luajti në piano hitet më të mëdha muzikore maqedonase.

“Ky është albumi im i dytë, albumi i parë ishte me ato pjesë muzikore klasike dhe quhej “Përballë diellit”. Në përgjithësi, unë jam rritur gjatë gjithë jetës me muzikë partiake, veçanërisht me muzikë partiake maqedonase dhe gjithë jetën kam pasur dëshirë të bëj diçka me të. Unë nuk jam këngëtare, jam instrumentiste dhe doja të bëja një lloj shkrirjeje të gjithë kësaj dhe jam shumë e lumtur që arrita të krijoj këtë album. I jam shumë mirënjohës të gjithë autorëve të atyre veprave që me vetëmohim dhanë mbështetjen e tyre, dhanë leje me shkrim, u bënë rregullime të reja enkas për atë rast, disa prej tyre i bëra unë, disa nga babai im Ljupço Mirkovski dhe Damir Imeri. i cili në fakt është edhe producent i albumit”, tha Mirkovski.

Mirkovski theksoi se procesi i përzgjedhjes së kompozimeve ka qenë mjaft i vështirë për shkak të përzgjedhjes së madhe dhe ka shpjeguar edhe pse albumi i tij i ri titullohet thjesht si "Album".

“Përzgjedhja ishte ndoshta pjesa më e vështirë e gjithë kësaj. E dija se do të ishte e vështirë, por kur filluam të përpilonim listën time të parë kishte rreth 120 kompozime, por duhej ta reduktonim në 12. Ne donim të mbulonim një periudhë nga krijimi i fjalëpërfjalshëm i atij shteti modern nga vitet 50 deri në Vitet 60, deri në një periudhë të caktuar kur isha fëmijë në vitet 2000. Doja të përfshija sa më shumë autorë, kështu që kemi Sllave Dimitrov, Aleksandar Xhambazov, Brangjolicën, Kire Kostov, kemi emra të mëdhenj nga gjenerata e re ku është Vlatko Stefanovski, Aleksandar Mitevski, Dario Pankovski, kështu që mendoj se kemi bërë një kombinim i mirë i gjithçkaje që. Nuk është rastësi që titulli i këtij albumi është "Album", ky nuk është vetëm një album muzikor, ky është një album kujtimesh, një album fotografish, dhe ne e lidhëm termin album me të gjitha këto dhe për këtë e kemi emërtuar. në atë mënyrë”, tha Mirkovski.

Më shumë nga intervista me Mirkovskin shikoni në videon e mëposhtme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës