VIDEO INTERVISTA| Arkan Kerim: Mund të fitojmë një miliard euro nga turizmi, duhet të shesim historinë tonë

Arkan Kerim/Foto: "Sloboden Pechat"/Slobodan Djuric

Ne kemi verën më të mirë, kemi qebapët më të mirë. Kishim të ftuar nga Spliti, këngëtarë shumë të njohur. I pyeta nëse kishit ngrënë simit pogacha. Ata u përgjigjën se nuk e dinin se çfarë ishte. Kur i çova në simit-pogaça, ata ishin të hutuar. Ne duhet t'i animojmë të ftuarit me gjëra interesante, t'i bëjmë ata të kënaqur, të ritregojmë udhëtimin e tyre dhe të vijmë përsëri

Maqedonia ka qytete të bukura me një histori të pasur, male të bukura, liqene, verërat më të mira, gastronomi të lartë, por ne duhet të dimë se si ta shesim atë dhe të zhvillojmë turizmin. Ne mund të fitonim një miliard euro prej tij, dhe më pas më shumë. Sektori i turizmit ka nevojë për ndihmë shtetërore, është mirë të kemi një Ministri të Turizmit, një inspektim turistik dhe të vendosim rregull në këtë degë ekonomike, tha në një intervistë për “Shtypin e Lirë”, kryetar i Dhomës së Mikpritjes dhe Turizmit, Arkan Kerim. program.

Kerim thotë se për shkak të periudhës parazgjedhore sezoni turistik është vonuar. Pranvera është periudha kur zakonisht zhvillohet turizmi i biznesit, por pritshmëritë për intensifikimin janë që të ndodhë pas majit.

- Sezonin turistik e ruajnë gjimnazistët. Nëse do të importonim 4 mijë punëtorë 10.000 vite më parë, tani nuk do të kishim problem me fuqinë punëtore. Ne do t'i motivonim njerëzit tanë që të mos shkojnë jashtë vendit, sepse atëherë nuk do të ndiheshin rehat që nëse shkojnë jashtë vendit për tre muaj për sezonin, atëherë do të mund të kthehen dhe të punojnë këtu - thotë Kerim.

Ai thekson se fatkeqësisht kemi një problem të madh me higjienën dhe se e gjithë kjo shihet nga të ftuarit dhe ndikon negativisht në turizëm dhe ofron një ide interesante për partitë që janë në fushatë politike - të lënë mënjanë një ditë. të asaj fushate për pastrimin e qyteteve dhe rrugëve.

- Shkupi do të jetë qytet i kulturës në vitin 2028. Sipas disa paralajmërimeve, Shkupin duhet ta vizitojnë 2 milionë turistë. A jemi gati për ata turistë? A kemi ku t'i akomodojmë? A kemi linja ajrore sipas atij interesi? A mund ta mbështesim kulturalisht atë ngjarje? - pyet Kerim.

Por siç thotë Kerimi, ne kemi shumë për të ofruar.

- Ne kemi verën më të mirë, kemi qebapët më të mirë. Kishim të ftuar nga Spliti, këngëtarë shumë të njohur. I pyeta nëse kishin ngrënë simit pogacha. Ata u përgjigjën se nuk e dinin se çfarë ishte. Kur i çova në simit-pogaça, ata ishin të hutuar. Një gjë të tillë ka vetëm në Shkup. Pra, duhet t'i animojmë mysafirët me gjëra interesante, t'i kënaqim, të rrëfejmë udhëtimin e tyre në Shkup dhe të vijnë përsëri. Këtu, për shembull, në Split, simit-pogača tani është një hit. Madje po mendojnë të bëjnë simit-pogaça në burekxhilina - thotë Kerimi.

Ndiqeni të plotë VIDEO INTERVISTEN më poshtë:

 

Kerim vëren se për të reklamuar vendin tonë, shteti duhet të ndajë më shumë para dhe thekson se buxheti për reklama në kuadër të Agjencisë për Promovimin dhe Mbështetjen e Turizmit është vetëm 40.000 mijë euro.

– Imagjinoni, nga 5 miliardë euro buxheti i përgjithshëm i shtetit, janë vetëm 40.000 mijë euro për reklama turistike! Si ekonomi, ne po kërkojmë vetë tregje. Kemi disa iniciativa për të promovuar Maqedoninë. Unë, konkretisht me Odën dhe kompanitë partnere nga Dhoma bëmë një plan promovimi në Nju Jork, Çikago dhe Toronto në Kanada. Duam të bëjmë një mbrëmje maqedonase së bashku me kantinat, hotelet dhe linjat ajrore. Ne ftuam edhe Ministrinë tonë të Punëve të Jashtme të na ndjekë. Rregulluam sallat, ftesat... Përballë godinës së Kombeve të Bashkuara në Nju Jork është një godinë shumë e bukur ku do të bëjmë promovimin në një sallë 400 personash. Ne presim të gjithë diplomatët dhe ambasadorët në Kombet e Bashkuara. Do të ftojmë gazetarë, operatorë turistikë të rëndësishëm... - shpjegoi Kerim.

Megjithëse Amerika është larg, ai thotë se pret mysafirë nga atje, sepse amerikanët do të shkojnë në Greqi, kështu që ne mund të bashkohemi me një turne.

- Synimi është që ky lloj promovimi të bëhet në të gjitha qytetet evropiane - thotë Kerim.

Për sa i rëndësishëm është promovimi, kryetari i Dhomës kujton zhvillimin e turizmit në Shqipëri, i cili shkoi shumë hapa përpara nesh.

- Shqiptarët investuan shumë në programe dokumentare, në frëngjisht, në media spanjolle... Tani kanë linja të rregullta nga Parisi, nga Madridi dhe Tirana është bërë aeroporti kryesor në rajon - thotë Kerim.

Ai thotë se turizmi është diçka në të cilën duhet të përqendrohen të gjithë - nga vetë biznesmenët, përmes komunave e deri te shteti, sepse përfitimet për ekonominë mund të jenë të mëdha. Duke vepruar kështu, të gjithë duhet të shesin një histori pozitive.

- Këto ditë kishim mysafirë nga Universiteti i Etnologjisë nga Kopenhaga. Ata janë duke bërë hulumtime se si Shkupi 2014 ndikon në turizëm. Për këtë është shkruar edhe në disa revista turistike. Ne duhet ta mbrojmë atë projekt. Siç është, është i yni, dhe ne duhet ta shesim atë projekt - thotë Kerimi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës