VIDEO INTERVISTË | Andreas Schider: Kushtet për Maqedoninë nuk janë të drejta, por gjithashtu nuk është reale të pritet ndryshim në kornizën e negociatave

Andreas Schieder – eurodeputet

Andreas Schieder në Austri mori një mandat të ri për të përfaqësuar Austrinë në Parlamentin Evropian për pesë vitet e ardhshme. Në mandatin e kaluar ka qenë kryetar i delegacionit të PE për marrëdhënie me Maqedoninë.

Shearer mori pjesë në disa sesione të dialogut politik në Maqedoni në dialogun Jean Monnet. Në një intervistë për Sloboden Pechat, ai flet për dallimet në marrëdhëniet mes politikanëve maqedonas në skenë dhe prapaskenë. Ai është i shqetësuar për rënien e besueshmërisë së BE-së në Ballkan, duke fajësuar Brukselin për tendenca të tilla.

FOTO: Andreas Schider – eurodeputet dhe Borjan Jovanovski

Meqë ra fjala, Andreas Schider është një nga kritikët më të zëshëm të presidentit serb Aleksandar Vuçiq, prandaj edhe ai ishte në shënjestër të tabloideve serbe. Borjan Jovanovski ka biseduar me Andreas Schirer në Parlamentin Evropian.

Më shumë nga intervista me eurodeputetin Shider mund të shikoni në videon e mëposhtme.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës