VIDEO INTERVISTË | Altiparmakov: Evropianizimi nuk ka alternativë

Jane Altiparmakov - Foto: Free Press

“Teorikisht, unë jam për europianizimin, sepse nuk shoh rrugë tjetër, nuk shoh alternativën tjetër. Ajo alternativë tjetër që më paraqitet personalisht nuk më duket mjaft e besueshme dhe as ata që ma paraqesin si Jane Altiparmakov nuk më bindin se është vërtet ajo alternativë”, tha Jane Altiparmakov, punëtore dhe regjisore e filmit në një intervistë për “Sloboden”. Pechat".

Ai shtoi se ende i kupton zhgënjimet dhe se Brukseli duhet të mendojë se çfarë do të ndodhë nëse procesi ngec edhe më shumë.

“Por ne si individë duhet të jemi edhe pak më të përgjegjshëm dhe të kuptojmë se valëvitja e flamujve nuk është një mënyrë nacionaliste për të paraqitur diçka, por ne duhet të jemi më të mirë si njerëz”, tha Altiparmakov.

Ai shtoi se propozimi francez dhe korniza e negociatave nuk kërcënojnë identitetin tonë dhe se duhet të punojmë për përfshirjen.

“Duhet të fillojmë urgjentisht të punojmë në terren, për të treguar anët pozitive të asaj përfshirjeje dhe çfarë do të ndodhte nëse ata do të bëheshin pjesë e asaj shoqërie normale të civilizuar”. Mendoj se njerëzit e kanë humbur atë kontekst dhe janë mbyllur shumë në vetvete dhe janë të bombarduar nga propaganda e çuditshme nacionaliste dhe kjo ka luajtur një rol”, theksoi Altiparmakov.

Të gjithë bisedën me Altiparmakovin mund ta ndiqni në linkun e mëposhtëm:

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës