VIDEO + FOTO | William Shatner qau - Toka është jetë, dhe universi është vdekje

William Shetner
Foto: EPA

Si ndiheni kur fluturoni dhe "shihni" hapësirën? Si ndiheni të vendosni përsëri në planetin Tokë pas një fluturimi të tillë? William Shatner bëri fluturimin Blue Shepard më 13 tetor dhe u bë njeriu më i vjetër që shkoi në hapësirë. Dhe menjëherë pas fluturimit - ajo qau.

Ulja e 90-vjeçarit William Shatner u përshëndet nga Jeff Bezos me një shishe shampanjë, por ai ishte aq i pushtuar nga emocionet saqë vetëm ai arriti të ndajë përvojën e jashtëzakonshme që ai e përshkroi si "vdekje".

 

Shiko këtë post në Instagram

 

Një postim i ndarë nga William Shatner (@williamshatner)

Aktori që luajti kapitenin James T. për dekada të tëra. Në Star Trek, Kirk, i cili në fakt është një tregues pasionant i hapësirës dhe jashtëtokësor në serinë e tij të Pashpjegueshme, duket se e ka arritur misionin e tij në jetë.

William Shetner Jeff Bezos
Foto: Jeff Bezos mirëpret William Shetner / Burimi: EPA-EFE / BLUE ORIGIN

Shatner ishte një nga anëtarët e ekuipazhit në raketën Jeff Bezos Blue Origin New Shepard, e cila u ngrit në orën 10:49 të mëngjesit me orën Lindore, fluturoi 100 metra mbi Tokë dhe u kthye në Tokë pas një fluturimi 11-minutësh..

Pasagjerët përjetuan disa minuta pa peshë dhe patën mundësinë ekskluzive të shikonin skajin e lakuar të Tokës para se të ktheheshin mbrapa, dhe përvoja e përfshiu Shatnerin me emocionet që ndau me Jeff Bezos përmes lotëve.

"Ajo që më ka dhënë është përvoja më thelbësore. Unë jam aq i mbingarkuar me emocione për atë që sapo ka ndodhur. Eshte e mrekullueshme. Shpresoj se nuk do të shërohem kurrë nga kjo. Shpresoj se mund të ruaj atë që ndiej tani. "Unë nuk dua ta humbas atë," i tha Shatner emocionues Bezos.

Jeff Bezos William Shetner
Foto: William Shetner dhe Jeff Bezos / Përzgjedhja: EPA-EFE / ORIGJINA BLUE

Shetner rrëfen të gjithë të fiksuar pas bukurisë së Tokës dhe kalimit në errësirë ​​në hapësirë.

"Shikoni bukurinë e asaj ngjyre. Dhe është aq e hollë. Dhe ju e kaloni atë kaq shpejt. Papritur, ju kaloni blu dhe hyni në të zezë. Ju shikoni në errësirë, në shëmtinë e zezë. Dhe ju shikoni poshtë - ka blu atje poshtë dhe e zezë atje. Aty është Nëna Tokë dhe ngushëllimi, dhe ja ku është - a është vdekja atje? Nuk e di. Është vdekje? Kështu duket vdekja? "Ishte kaq tërheqëse, kjo përvojë," tha Shatner për përvojën e tij të "efektit të ekzaminimit".

William Shetner
Foto: William Shetner fluturon në hapësirë ​​/ Burimi: EPA-EFE / ORIGIN BLUE

Në një moment të historisë, Shatner tërhiqet mënjanë dhe fshin lotët nga fytyra e tij.

"Soshtë shumë më e madhe se unë dhe jeta. Nuk ka të bëjë me burrat e vegjël të gjelbër ... Ajo ka të bëjë me madhësinë dhe shpejtësinë dhe papriturinë e jetës dhe vdekjes. "

William Shetner
Foto: EPA-EFE / ORIGIN BLUE

Ekuipazhi i Shatner përbëhej nga ish -inxhinieri i NASA -s Chris Boshuizen, sipërmarrësi shëndetësor Glenn de Vries dhe nënkryetari i misionit dhe operacioneve të fluturimit Audrey Powers.

Video e ditës