VIDEO+FOTO | Pas një sherri me prindërit, një adoleshent ka ndërtuar shtëpinë e tij për rreth tre mijë denarë

youtube / ekran prints
youtube / ekran prints

Mosha adoleshente është një sfidë e vërtetë kur bëhet fjalë për mosmarrëveshjet me prindërit. Secili prej nesh kujton se mbase periudha më e bukur në jetë kur mendon se je plotësisht e pjekur, por sërish po ndjek “shkopin” e mamit dhe babit dhe nuk të pëlqen.

Një adoleshent nga Spanja ishte shumë i zemëruar pas një debati me prindërit e tij, dhe ai vendosi të shfryjë zemërimin e tij duke hapur një vrimë në kopshtin e familjes.

Katërmbëdhjetë vjeçari Andres Canto menjëherë pas grindjes me prindërit e tij mori një fadromë dhe doli në kopsht.

Nga zemërimi, adoleshenti hapi një gropë të madhe dhe ai kthehej në të çdo pasdite për tre vitet e ardhshme dhe vazhdoi në mënyrë aktive të gërmonte. Pas gjashtë vitesh të gjata, Andres bëri një shpellë të tërë me një dhomë të gjallë dhe një banjë, si dhe një pjesë me një furrë dhe një shtrat gjumi. Ai gjithashtu bëri shkallë për një hyrje të sigurt në shpellë.

I riu Andres nuk është më një adoleshent sepse është 20 vjeç, por deri më sot - sot ai nuk mund të përgjigjet se çfarë e bëri atë të fillojë gërmimin në 2015, por pavarësisht kësaj ai është shumë i kënaqur me rezultatin.

Në fillim ai nxori tokën nga vrima me duart dhe mjetet e zakonshme, por miku i tij e ndihmoi atë në punën me një stërvitje pneumatike, e cila përshpejtoi procesin që përfundimisht rezultoi në një shpellë tre metra të thellë.

Tani Kanto planifikon të zgjerojë shpellën e tij, e cila tashmë ka një sistem ngrohjeje, internet dhe një sistem muzikor. Në të njëjtën kohë, temperatura në shpellë është ideale, midis 20 dhe 21 gradë midis muajve maj dhe shtator.

Ky projekt i kushtoi Andresit jo më shumë se 50 euro dhe materiali ishte më i lirë nga sa priste. Ai tani shpenzon deri në pesë orë në ditë duke pushuar në shpellë, falë internetit që ka instaluar vetë.

Pasi Andres postoi pamjet e shpellës në rrjetet sociale, ajo u bë virale dhe tërhoqi vëmendjen e autoriteteve lokale. Kanto thotë se ky projekt nuk ka përfunduar ende dhe se ka në plan të bëjë edhe një xhakuzi.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës