VIDEO+FOTO | Dua Lipa ka marrë nënshtetësinë shqiptare nga presidenti Bajram Begaj

Foto: Printscreen - Instagram

Këngëtarja dhe kantautori britanik me origjinë shqiptare dhe një nga interpretuesit më të kërkuar sot. Dua Lipa, mori nënshtetësinë shqiptare. Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj në prag të 110-vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë nga Perandoria Osmane, ai i dhuroi nënshtetësinë shqiptare yllit të muzikës njëzet e shtatë vjeçare.

Presidenti theksoi se këngëtarja ka një meritë të madhe në përhapjen e imazhit të popullit shqiptar në nivel ndërkombëtar përmes muzikës dhe konsideron se dhënia e shtetësisë për një artiste si Lipa është nder sepse ajo ka lavdëruar shqiptarët në mbarë botën.

“Do të jem shqiptar edhe në letër”, tha këngëtarja para se të bënte betimin e nënshtetësisë në bashkinë e Tiranës.

Dua Lipa ka lindur më 22 gusht 1995 në Londër, Mbretëria e Bashkuar, nga prindër shqiptarë të Kosovës që u larguan nga Prishtina në vitet 1990. Ajo u arsimua pjesërisht në Shkollën Artistike Sylvia Young përpara se të shpërngulej në Kosovë me familjen e saj në vitin 2008. Lipa është rritur duke dëgjuar muzikën e babait të saj, këngëtarit Dukagjin Lipa. Emri i saj në gjuhën shqipe do të thotë "dashuri".

Në moshën 14-vjeçare, ajo filloi të mbulonte këngë nga këngëtarët e saj të preferuar si Pink dhe Nelly Furtado në YouTube. Në moshën 15-vjeçare ajo u kthye në Londër me synimin për t'u bërë këngëtare. Menjëherë pas kësaj, ajo filloi të punonte si modele. Në vitin 2013, ajo luajti në një reklamë televizive për britanikun X Factor

FOTO | Festimi i ditëlindjes mund të nisë: Dua Lipa sot mbush 27 vjeç

Video e ditës