VIDEO+FOTO |. Davkova nga Tetova me mesazh Pendarovskin: Jeni të delegjitimuar dhe duhet të largoheni

Foto: Shtypi i Lirë

Kandidati presidencial i VMRO-DPMNE-së Gordana Siljanovska Davkova në tubimin e mbajtur sonte në Tetovë, i tha një kundërshtari politik Stevo Pendarovski nga LSDM-ja se duhet të largohet sepse siç ka treguar ai është delegjitimuar, duke pasur parasysh se, siç tha në mandatin e tij të parë, vendi nuk ka përparuar në shumë fusha të jetës shoqërore.

“Nëse nuk e realizon atë që ke premtuar, nëse nuk ke përparuar në ekonomi, në shëndetësi, mbrojtje sociale, arsim, je delegjitimuar dhe duhet të shkosh! Mos premtoni se do të bëni mrekulli tani në mandatin e dytë. Sjellja e presidentit tonë duket si Janus me sa fytyra nuk e di. Një herë ai tha: – Çdo gjë që nuk kam arritur, do ta arrij. Kështu të nesërmen thotë: - Jam bërë realitet, nuk ka pse të premtoj gjë tjetër se do të realizohem. E pabesueshme”, tha kandidati për president nga VMRO DPMNE.

Na duhet një politikan me integritet dhe dinjitet, një politikan me fytyrë populli, i cili do të jetë me popullin dhe mes popullit përmes zyrave të popullit. Kush do të jetë në mesin e njerëzve përmes mesazheve në Kuvend, shtoi Siljanovska.

“Kush do të jetë për popullin kur të vërë veton, kush do të jetë edhe për shtetin dhe kombin kur të dërgojë diplomatët më të mirë jashtë vendit. Kush do të jetë për një Maqedoni paqësore, për një Maqedoni të sigurt, kur do të krijojë një politikë të shkëlqyer në Këshillin e Sigurimit. Kush do të jetë për artin, shkencën dhe kulturën kur t'u japë çmime më të mirëve. Kush do të jetë për ligjin dhe drejtësinë kur të emërojë avokatët më të mirë në Këshillin Gjyqësor. Kur do të bëhet fjalë për kushtetutshmëri dhe ligjshmëri, atëherë kur gjyqtarët më të mirë do të jenë në gjykata. Atëherë do ta meritojë Maqedoninë dhe do ta bëjë sërish krenare”, shtoi Siljanovska.

Foto: VMRO-DPMNE
Foto: VMRO-DPMNE

Dhe kryetari i VMRO DPMNE-së Hristijan Mickoski me kritika ndaj Stevo Pendarovskit.

Foto: Shtypi i Lirë

“LSDM nuk do të thotë asgjë për raportin e Freedom House. E ndërsa mësoi një frazë boshe dhe shpesh të përsëritur se nuk kishte asnjë pikë të zezë në karrierën e tij, raporti i Freedom House amerikan thotë se vendi ku ai është president është shumë i kriminalizuar dhe gazetarët që shkruajnë për krimin janë nën presionin e pushtetit”, tha Hristian Mickoski në tubimin e sonte në Tetovë.

Mickoski shtoi se "edhe shteti i të cilit Stevo është president, në raport thuhet se ka ndikim të drejtpërdrejtë të qeverisë në autoritetet gjyqësore dhe prokurorinë". Artan Grubi, Dimitar Kovaçevski и Ali Ahmeti .

“Ky i nderuari Stevo Pendarovski është mirë të thotë se çfarë po bënte dhe çfarë planesh po bënte në vilë Vodno në prani të Artanit, Kovaçevskit dhe Ahmetit para disa muajsh lidhur me ndryshimet në Kodin Penal dhe amnistinë e mundshme të ish politikanëve. Per cfare qellimi? Për të kontrabanduar amendamentet kushtetuese dhe për të pranuar diktatin bullgar, por në të njëjtën kohë për të amnistuar ish-politikanë që do ta dëmtojnë ose do të tentojnë ta dëmtojnë, VMRO-DPMNE-në dhe Koalicionin Maqedonia juaj. Për këtë duhet të përgjigjet Stevo Pendarovski dhe pastaj do të diskutojmë nëse do të shkojmë në debat apo jo, ashtu siç u tha sot. "Stevo iku si frikacaku më i madh," i tha Mickoski turmës.

Para të pranishmëve foli edhe kandidati për deputet nga VMRO DPMNE Dafina Stojanovska i cili tha se presidenti aktual i përdor të suksesshmit për PR-në e tij dhe si burrë shteti nuk bën asgjë për ta.

“Epo, këtu, më lejoni t'i kujtoj Stevos se maqedonasi i vogël e përdori për PR-në e tij dhe fillimisht sapo bëri një foto me të, kështu që pasi kaloi më shumë se gjysmë viti, nën presionin e publikut, ai i dha një çmim për talentet e rinj. Në të njëjtën kohë, Stevo tha se, citoj: “Është e nevojshme që institucionet të krijojnë një mjedis stimulues që do të mbështesë, inkurajojë dhe drejtojë zhvillimin e fëmijëve me inteligjencë mbi mesataren”. Presidenti i “të tyre” – për të cilin ende nuk kanë siguruar tekste. Çfarë cinizmi”. Sa i përket rastit të onkologjisë, megjithatë, ku të sëmurët me kancer u vranë fjalë për fjalë, Stevo nuk hezitoi. Ky është Stevo - Kurbla. Presidenti ynë është një burrë "i madh"! Prandaj - jo, faleminderit! Stevo – zero dy, nuk ka qenë dhe nuk mund të jetë kurrë i yni. Ai ishte i të gjithëve, por jo i yni. Prandaj, Stevo, bëji valixhet dhe ik sa të mundesh nga Maqedonia, sepse ti vetë ke thënë se do të largohesh nga Maqedonia, po të mos ishe president i saj”, tha Stojanovska.

Stojanoska shtoi se Maqedonisë i duhet një presidente si profesoresha Gordana Siljanovska Davkova, e cila i njeh ligjet dhe parimet e qeverisjes në mënyrë të përsosur. Ajo gjithashtu i dërgoi një mesazh kandidatit për president që të mos tregojë mëshirë për padrejtësitë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës